ایران در پی انقلاب اینترنتی، به مبارزه با استارلینک زیرکانه می‌پردازد

مارس 6, 2024 0 نظر 45

ایران به جنگ اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک می‌رود؛ آسمان را برای استارلینک تاریک کنید

اینترنت از جمله فناوری‌هایی است که نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد. اما در ایران، دسترسی به اینترنت ممکن است با مشکلاتی مواجه شود، به ویژه در مناطق دورافتاده. به همین دلیل، شرکت استارلینک تصمیم به ارسال ماهواره‌هایی برای ایجاد اینترنت پرسرعت در این مناطق گرفته است.

ایلان ماسک، موسس شرکت فضایی اسپیس ایکس و تسلا، یکی از افراد پیشرو در حوزه فضا و فناوری است. او به همراه تیمش تلاش می‌کند تا با ایجاد ماهواره‌هایی برای ارسال اینترنت به مناطق محروم، این فناوری را به همه‌ی افراد دسترسی‌پذیر کند.

اگر شما هم معتقد هستید که دسترسی به اینترنت باید برای همه مساوی باشد، می‌توانید با حمایت از این پروژه، آسمان را برای استارلینک تاریک کنید و به بهبود دسترسی اینترنت در ایران کمک کنید. این اقدام نه تنها به توسعه فناوری کمک می‌کند، بلکه به افزایش ارتباطات و توسعه اقتصادی کشور نیز کمک می‌کند.

ارسال شده توسط: شایان مددی ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۵۲ایران در جریان شکایت از ارائه‌دهنده اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، از شرکت ایلان ماسک خواست دستگاه‌های فعال در ایران را غیرفعال کند.اسپیس ایکس، شرکت پیشرو حوزه هوافضا به مدیریت ایلان ماسک با اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در تلاش برای ایجاد تحول در دنیای ارتباطات بوده و سرویس استارلینک آن در ایران هم پرسروصدا شده است. در واقع خیلی از کاربران ایرانی این سرویس را جایگزینی پرسرعت و آزاد برای اینترنت کنونی کشور می‌دانند. با این حال، همان‌طور که دولت پیش‌تر هم خاطرنشان کرده است، اسپیس ایکس برای ارائه خدمات در ایران نیاز به مجوز رسمی دارد. آخرین اخبار تکنولوژی حاکی از این است که ایران در اتحادیه بین‌المللی مخابرات کماکان پیگیری برای پاسخ‌گو کردن شرکت ارائه‌دهنده استارلینک را ادامه می‌دهد.شکایت ایران از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اتحادیه بین‌المللی مخابراتطی فرایند رسیدگی به پرونده شکایت ایران از استارلینک در اتحادیه بین‌المللی مخابرات (به اختصار ITU) در روز دوشنبه ۷ اسفند، دولت کشور ضمن ارائه اسنادی جدید، خواستار قطع دسترسی به استارلینک به محض فعال‌سازی آن توسط کاربران در ایران شد.به گفته نمایندگان ایرانی، بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی، این شرکت ایلان ماسک برای ارائه استارلینک در ایران هم باید مجوز رسمی کسب کند و در مقطع کنونی فعالیت این سرویس در ایران به معنای نقض قوانین توسط شرکت ارائه‌دهنده است. پیش‌تر ITU ممنوعیت ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران را اطلاع‌رسانی کرده بود.این در حالی است که شرکت ارائه‌دهنده استارلینک پیش از این به دو نکته تعیین‌کننده در این باره اشاره کرده بود؛ اول این‌که با توجه به سیاست‌های آن، امکان خرید دستگاه‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای شهروندان ایرانی وجود ندارد و همچنین آن‌ها نمی‌توانند موقعیت مکانی همه دستگاه‌های متصل به شبکه ماهواره‌ای استارلینک را رصد کنند تا بتوانند از انتقالشان به مناطق دیگر مطلع شوند.با وجود این، ایران متذکر شد کاربران ایرانی پس از فعال‌سازی ترمینال Starlink پیامی به فارسی و انگلیسی دریافت می‌کنند مبنی‌ بر این‌که اطلاعات کاربر در برابر دولت‌ها و نهادهای نظارتی محفوظ است. از این رو، دولت ایران ادعای اسپیس ایکس مبنی بر ناتوانی در رصد موقعیت مکانی ترمینال‌ها را نمی‌پذیرد.نتیجه‌گیری نهایی نمایندگان ایرانی این بود که نه تنها تجهیزات استارلینک نباید به شهروندان ایرانی فروخته شود، بلکه دستگاه‌های فعال در ایران هم باید مطابق قوانین بین‌المللی غیرفعال شوند.اسپیس ایکس با سرعت بالایی توسعه اینترنت ماهواره‌ای را دنبال می‌کند و اخیراً حتی در صفحه رسمی این شرکت در ایکس (توییتر سابق)، فراهم شدن امکان اتصال مستقیم گوشی های معمولی به اینترنت ماهواره‌‌ای اعلام شد. این دستاوردی چششویر است که از آن به‌عنوان انقلابی در حوزه ارتباطات یاد می‌شود. همچنین بخوانید: اتحاد گوگل و اپراتورهای موبایل آمریکایی برای اتصال گوشی های معمولی به اینترنت ماهواره ای اگر سریعترین اینترنت ماهواره ای را می‌خواهید باید ماهی ۴۱ میلیارد تومان هزینه کنید! اینترنت ماهواره ای قانونی با قیمت نجومی به ایران آمد + تعرفه خدمات و تجهیزات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها