چگونه بفهمیم زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوای خودرو است؟

مارس 24, 2024 0 نظر 36

زمان تعویض فیلتر هوا خودرو یکی از مواردی است که بسیاری از رانندگان به آن توجه نمی‌کنند اما اهمیت بسیاری دارد. اگر فیلتر هوا کثیف و ناکارآمد باشد، ممکن است عملکرد موتور خودرو کاهش یابد و مصرف سوخت افزایش یابد. برای اطمینان از اینکه زمان تعویض فیلتر هوا خودرو فرا رسیده است، باید به نشانه‌ها و علایم زیر توجه کرد:

۱٫ افزایش مصرف سوخت: اگر سوخت خودرو شما بدون دلیل قابل توجیهی افزایش یابد، این ممکن است نشانه ناکارآمدی فیلتر هوا باشد.

۲٫ کاهش قدرت و عملکرد: اگر احساس می‌کنید که خودرو شما قدرت کمتری دارد یا حتی روان‌تر نمی‌رود، این نشانه مشکل در فیلتر هوا می‌باشد.

۳٫ صدای نامطلوب موتور: اگر فیلتر هوا کثیف شود، ممکن است برخی از ذرات وارد موتور شوند و باعث صدای ناخوشایندی شود.

با رعایت این نکات و تعویض منظم فیلتر هوا، می‌توانید از عملکرد بهینه خودروتان لذت ببرید و از مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید.

ارسال شده توسط: مبین صادقیان ۰۵ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۳۱تعویض فیلتر هوا خودرو یکی از ضروری‌ترین اقدامات نگهداری درست از خودرو بوده و دانستن زمان تعویض نیز یکی از مهارت‌های لازم هر راننده است.فیلتر هوا یکی از مهم‌ترین تجهیزات خودرو به‌شمار می‌رود که با جلوگیری از عدم ورود گازها آلوده و گرد و غبار  به داخل موتور، به عملکرد درست آن کمک می‌کند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، تعویض این فیلتر هوا در زمان درست آن است که باعث می‌شود از تحمیل هزینه‌های زیادی به راننده جلوگیری شود. بنابراین با دانستن زمان اصولی تعویض فیلتر هوا می‌تواند به موتور ماشینتان در عملکرد درست و همچنین جنبه‌های اقتصادی خودتان کمک کرده باشید. اما آیا علائمی وجود دارند که با توجه کردن به آن‌ها بدانیم زمان تعویض فیلتر هوا خودرو فرارسیده است یا خیر؟ در ادامه این مطلب از بخش اخبار خودرو سایت گجت نیوز به این سوال پاسخ می‌دهیم.زمان تعویض فیلتر هوا ماشینطبق توصیه کارشناسان بهتر است فیلتر هوا خودرو را حداقل یک بار در هر ۴۸ هزار کیلومتر تعویض کنید. البته شرایط جغرافیایی و آب‌وهوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید نیز می‌تواند تاثیر بسیاری در این زمان تعویض داشته باشد. بنابراین اگر در مناطق با آب‌وهوایی نه چندان مناسب و مستعد گرد و غبار زندگی می‌کنید، بهتر است در هر ۲۴ هزار کیلومتر فیلتر هوا را تعویض کنید. اما علائمی نیز وجود دارند که در صورت مشکوک بودنتان می‌توانید به بررسی کردن آن‌ها به زمان درست تعویض فیلتر هوا پی ببرید.علائم فرارسیدن زمان تعویض فیلتر هواالبته ذکر این نکته لازم است که تمامی موارد گفته شده در ادامه لزوما به معنای نیاز سریع به تعویض فیلتر هوا نیستند و برای اطمینان بهتر است چندین مورد از آن‌ها را بررسی کنید. ماشین خود را در مکان امنی پارک کرده و خاموش کنید. سپس کاپوت خودرو را باز کنید و سپس با باز کردن محفظه فیلتر هوا، آن را بررسی کنید. اگر به‌خاطر آلودگی‌های گرفته شده در اطراف آن نتوانستید طرف مقابل فیلتر را مشاهده کنید، زمان آن رسیده تا فیلتر هوا را تعویض کنید. سنسورهای مختلفی هستند که می‌توانند تمیزی فیلتر هوا را بررسی کنند اما چون نشانگرهای خاصی ندارند بنابراین تنها چراغ چک موتور روشن می‌شود. بنابراین اگر چراغ چک بدون دلیل روشن است، به فیلتر هوا نگاه کنید. یک فیلتر کثیف باعث می‌شود تا در نتیجه عملکرد نادرست موتور، صداهای ناهنجاری از کابین به گوش برسد. بنابراین اگر صداهایی مانند خرخر و یا ترک کردن را می‌شنوید، بهتر است فیلتر هوا ماشین را بررسی کنید. دود سیاه ناشی تولید شده از اگزوز خودرو یا بویی شبیه سوختگی نیز می‌تواند در نتیجه بسته شدن منافذ فیلتر هوا با آلودگی‌ها و در نهایت انسداد جریان هوا شده باشد. احساس ناهماهنگی یا ناهمواری در هنگام افزایش سرعت نیز می‌تواند ناشی از مشکلی در فیلتر هوا باشد که سریعا باید آن را مورد بررسی قرار داد.موارد گفته شده تمام راهکارهایی هستند که خودتان می‌توانید با بررسی آن‌ها به زمان تعویض فیلتر هوا دست یابید. اما اگر مشکلات همچنان پا برجا هستند، بهتر است خودرو را یک متخصص عیب‌یابی کند. در گجت نیوز بخوانید: بازیافت فیلتر روغن ماشین چه مزایایی برای محیط زیست و صنعت دارد؟ + ویدیو چه زمانی باید روغن ماشین خود را عوض کنیم؟ ۶ راهکار ارزان قیمت برای افزایش عملکرد ماشین شما علت صدای زیاد موتور ماشین در سرعت های بالا چیست؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها