روز شهید؛ یادواره افتخارآفرینان همیشه جاودانه

مارس 12, 2024 0 نظر 15

در روز شهید که در تقویم به نام “شهید” معروف است، به گرامی داشت ازانسان‌های وارسته که برای دفاع از دین، انقلاب و کرامت انسانی از جان خود گذشته و شهید شده‌اند، اشاره شده است. برخی از رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس در این روز با خون خود این ماه را به ماهی سرخ بدل کردند. یاد شهیدان، یادبود ارزش‌های انسانی است و پاسداشت آنان تجلیل از برترین خصائل بشری است. این افراد با ایثار و از خودگذشتگی، روحیه جوانان را شاداب و انقلابی نگه می‌دارند. در جنگ تحمیلی، بیش از ۱۹۷ هزار شهید تقدیم انقلاب و اسلامی کرده‌اند. بنیاد شهید وظیفه اصلی احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را بر عهده دارد. در این هفته بزرگداشت شهدا، ۳۳ برنامه ویژه برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و قدردانی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران در نظر گرفته شده است. بزرگداشت شهدا امیدآفرین است و روحیه ایثار و شهادت برای هدفی بالاتر و ایستادگی در برابر ظلمی جهانی است.

۱۴:۲۷۲۲ اسفند که در تقویم به نام «شهید» مزین شده، روز پاسداشت از انسان هایوارسته‌ای است که برای دفاع از دین، انقلاب و کرامت انسانی از جان خود گذشتند وشهید شدند. شهید یعنی شاهد، گواه، ناظر، همیشه جاوید و کسی که زنجیرهایاسارت روح خود را پاره کرد و آزاد شد.
به گزارش ایرنا، بسیاری از رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس در اسفندماهآسمانی شدند و با خون خود این ماه را به ماهی سرخ در تاریخ دفاع مقدس بدلکردند.

اگر تورقی در تاریخ دفاع مقدس داشته باشیم، خواهیم دید انسان های وارسته ایچون حمید باکری در ۶ اسفند۱۳۶۲ در جزیره مجنون، حسین خرازی فرمانده لشگر ۱۴امام حسین(ع) در عملیات تکمیلی کربلای پنج در هشتم اسفند ۱۳۶۵، امیر حاج امینیدهم اسفند در عملیات کربلای پنج ، محمد ابراهیم همت فرمانده لشکر محمد رسولالله (ص) در ۱۷ اسفند ۱۳۶۲ در عملیات خیبر، مهدی باکری فرمانده لشکر عاشورا درعملیات بدر در ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ و سردار عبدالحسین برونسی فرمانده تیپ ۱۸جوادالائمه (ع) از لشگر ۵ نصر در سال ۱۳۶۳ در عملیات بدر در شرق دجله به شهادترسیدند. به همین دلیل ۲۲ اسفند برای پاسداشت این انسان های آزاده به عنوان روزشهید ناشوداری شده است.
شهادت عشق به وصال محبوب در زیباترین شکل است. شهید آگاهانه و به خاطر هدفمقدس و به تعبیر قرآن، کشته شدن «فی سبیل الله» را انتخاب می‌کند. یعنی شهید درراهی کشته می‌شود که هر دو ارزش «آگاهانه بودن» و «فی سبیل الله» را داراست ومرگی این چنین به تعبیر پیامبر «ص» شریف‌ترین و والاترین نوع مردن است. حضرتعلی (ع) نیز این نوع مرگ را گرامی‌ترین نوع مردن می‌داند.
همچنین ۱۰ آیه در قرآن کریم وجود دارد که در آنها به طور صریح درباره کسانی که درراه خدا کشته شده باشند، سخن به میان آمده و از مفاهیمی چون زنده بودن شهید،رزق شهید، آمرزش گناهان شهید، ضایع نشدن عمل شهید، مسرت و خوشحالی شهید،وارد شدن در رحمت الهی و رستگاری شهید استفاده شده است.
یاد شهیدان، یادبود ارزش‌های انسانی است و پاسداشت آنان، تجلیل از برترین خصائلبشری است. ایران اسلامی وام‌دار خون پاک و رشادت کسانی است که با اقتدا بهحضرت سیدالشهدا(ع)، راه شهادت را در پیش گرفتند و از آرمان‌هایشان دفاع کردند.
گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان وارسته و آشنایی نسل جوان با ایثارگری‌هایرزمندگان در دوران هشت سال دفاع مقدس از ضروریات امروز جامعه است. شهیدان؛مفهوم والا و انسانی ایثار و از خودگذشتگی را برای جامعه به ارمغان می‌آورند و زندهنگه‌داشتن یاد و خاطره آنان و کار بزرگی که کرده‌اند روحیه جوانان را شاداب و انقلابینگه می‌دارد.

برگ زرین تاریخ رشادت مردم ایران
در جنگ تحمیلی که از ۳۱ شهریور سال۱۳۵۹ آغاز و تا ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ ادامه یافت، مردمایران برای حفظ امنیت و سرزمین خود بیش از ۱۹۷ هزار شهید تقدیم انقلاب و اسلامکرده‌اند، استان اصفهان با ۲۱ هزار و ۸۸۷ شهید، استان تهران با ۲۰ هزار و ۵۷۹ شهید واستان خراسان رضوی با ۱۵هزار و ۱۴۴ شهید دارای بیشترین تعداد شهید در بین استانها است.
جانبازان سربلند دفاع مقدس برگ دیگری از این تاریخ سراسر افتخار هستند، تعدادجانبازان دفاع مقدس در کشور ۶۲۹ هزار و ۳۹۰ نفر است که از این تعداد استان تهرانبا ۶۲ هزار و ۶۴۵ جانباز دارای بیشترین جانباز است؛ بیشترین فراوانی سن شهادت هم۲۰ سال با ۲۶ هزار و ۲۶۰ شهید است.
سند افتخار تهرانی‌ها از دوران دفاع مقدس هم این‌گونه می‌درخشد: از میان ۲۴ هزارشهید پایتخت، هزار و ۲۰۰ خانواده دارای چند شهید، ۲۵۰ شهید از ادیان توحیدیهستند و هزار و ۳۳۳ نفر در ترور، موشک باران و بمب گذاری‌ها در سطح شهر تهران بهشهادت رسیدند.
روز شهید چگونه به تقویم اضافه شد؟
یک سال پس از انقلاب اسلامی در ۲۲ اسفند سال ۱۳۵۸ به دستور امام خمینی (ره) بنیاد شهید تأسیس شد. ۲۵ سال بعد یعنی در سال ۱۳۸۳ این روز با عنوان «روزبزرگداشت شهدا» نام‌گذاری و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و واردتقویم رسمی کشورمان شد.
سابقه اولیه این نهاد به دوران آغاز قیام امام(ره) به سال ۱۳۴۲ باز می گردد. بعد از قیامخونین ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ گروهی از روحانیون انقلابی و مبارز و افراد نیکوکار به دستورامام(ره) ماموریت یافتند تا به خانواده های شهدا رسیدگی کنند که این کار در طولسال های مقاومت و مبارزه ادامه یافت و در سال های ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۷ دامنه وسیع تریپیدا کرد.

وظایف اصلی بنیاد شهید
احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی، زنده نگه داشتن یاد شهیدان و حفظآثار آنان، تجلیل و تکریم از خانواده‌های معظم شهیدان، جدّیت در امور فرهنگیخانواده های شاهد، خوداتکایی و قانونمند کردن ارائه خدمات به آنان و بسیج امکاناتنظام به منظور پراکندن عطر ملکوتی شهادت در جامعه، محور فعالیت های این نهاداست.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به مناسبت هفتهبزرگداشت شهدا (۱۸ اسفند) قبل از خطبه‌های نماز جمعه تهران به پیروزی انقلاباسلامی در سال ۵۷ به پشتوانه ایثار ملت اشاره و تاکید کرد: این ملت به جای این که بهقبیله و حزب و خودش فکر کند، به آرمان ها و ارزش های اسلامی و ایرانی فکر کرد واین روحیه را در دوران زرین دفاع مقدس به اوج رساند. دنیا کم جنگ تجربه نکرده وتعداد کشته شدگان در جنگ های دنیا هم بسیار بیشتر از شهدای ما در دوران دفاعمقدس است اما چطور از دفاع مقدس و شهدای ما امروز در عرصه تاریخ به عنواندورانی درخشان ذکر می شود؟ دلیل این چیزی نیست جز روحیه ایثار و شهادت بیوصف رزمندگان ما و ایثار و شهادت برای هدفی بالاتر و آنچه عزت به می دهد، مسالهفداکاری برای اررزش های الهی و ایستادگی در برابر ظلمی جهانی است.
وی افزود: یاد شهدا، امیدآفرین است، تکریم خانواده عزتمند شهدا که ایثارگری خود رانشان دادند و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وظیفه اصلی متولیان بنیاد شهید است. بنیاد شهید باید یک سازمان فکری انقلابی باشد تا مسئولیت های عمومی هشوان را درقبال خانواده های ایثارگران یادآوری کند. در گذشته به تدریج بنیاد شهید به یکسازمان خدماتی تبدیل شده بود اما در دولت سیزدهم تلاش بر این شد تا با بازطراحیمجموعه فعالیت ها، ساختار آن تا حدی به ریل اصلی مد نظر امامان انقلاب بازگردد،تلاش دو ساله ما این بوده نهادی راهبردی، تمدن ساز و بیمه کننده انقلاب اسلامیایجاد کنیم و در این مسیر لازم بود آگاهی بخشی عمومی صورت بگیرد.

برگزاری ۳۳ ویژه‌برنامه در هفته بزرگداشت شهدا
متولیان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و قدردانی ازخانواده شهدا و ایثارگران امسال ۳۳ ویژه برنامه برای بزرگداشت هفته شهدا در نظرگرفته اند. رونمایی از سامانه برخط خدمات بنیاد شهید مبنی بر خدمات عادلانه وجامع، برگزاری اولین آیین بانوان دانشگاهی شهید، برپایی نمایشگاه محصولاتکارآفرینان ایثارگر، حضور فرزندان پسر شهدای مدافعان حرم در برنامه پیشرفت دربوشهر، برگزاری اردوهای سیاحتی و زیارتی، اجرای طرح ویزیت و پایش سلامت رایگانبرای خانواده شهدا و ایثارگران، عیادت از بیماران جامعه هدف در خانه و بیمارستانها، دیدار از خانواده شهدای اخیر کرمان، پویش مردمی دیدار با خانواده ایثارگران وپویش سلام شهید برای قدردانی از خانواده شهدا از جمله برنامه های در نظر گرفتهشده برای بزرگداشت هفته شهداست.
برپایی نمایشگاه به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و دستاوردهای بنیاد شهید درسراسر کشور و در مجلس شورای اسلامی، پویش هر شهید یک نهال، تبلیغات محیطیدر سطح شهر با عنوان «روز شهید»، تجلیل از خانواده‌هایی که تک فرزند آنها بهشهادت رسیده اند، قدردانی از خانواده ایثارگران و برگزاری یادمان شهدای کرمان درگلزار شهدای این شهر، از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته در این هفته است
همچنین راویان و پیام‌آوران شهدا، به مناسبت هفته شهدا برای درک زیست شهدا وسختی و مشقت‌هایی که ایثارگران و جانبازان داشته اند، برنامه‌هایی را در مدارس وحسینیه‌ها اجرا می‌کنند، کلیپ‌های از شهدا در فضای مجازی منتشر می‌شود وتئاترهای خیابانی از سوی مروجان فرهنگی در شهر اجرا می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها