پایان تلخ اکتشاف فضایی: هلیکوپتر مریخی دچار مشکل شد

ژانویه 26, 2024 0 نظر 29

هلیکوپتر مریخی یکی از ابزارهای بسیار مهم برای ماموریت‌های فضایی بر روی سیاره مریخ بود، اما متأسفانه مرحلهٔ آزمایشی این هلیکوپتر به نتایج مطلوبی دست نیافت و این ابزار نوپرده به کار افتاد. این اتفاق نه‌تنها یک پایان غم‌انگیز برای ماموریت ناسا بود، بلکه همچنین یک چالش بزرگ برای توسعه دستگاه‌های پروازی بر روی سیارات دیگر ایجاد کرد.

از زمانی که این هلیکوپتر به مریخ فرستاده شد، امیدواری‌ها و انتظارات بسیاری بر روی آن قرار گرفت. اما این وسیله برای ارسال تصاویر و انجام ماموریت‌های اکتشافی به دلیل مشکلات فنی به تأخیر افتاد و در نهایت دستاوردهای کمتری نسبت به انتظارات به دست آورد.

باوجود این مشکلات و ناکامی‌ها، تجربهٔ فرستادن هلیکوپتر به مریخ نشان داد که این ایده امکان‌پذیر است و می‌توان در آینده از آن به عنوان یک ابزار مؤثر برای اکتشافات فضایی استفاده کرد. آیندهٔ ماموریت‌های فضایی و استفاده از دستگاه‌های پروازی بر روی سیارات دیگر، با این تجربه و چالش‌ها به دست آمده، می‌تواند راهبردی بهتر داشته باشد و این امکان را فراهم کند تا انسان‌ها به زمین‌شناسی و بیوشیمی سیارات مختلف دست یابند.

۰۶ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۱۳

با وقوع یک سانحه، ماموریت هلیکوپتر مریخی نبوغ – Ingenuity در سیاره سرخ پس از نزدیک به سه سال ماجراجویی، پایان یافت.

از اوایل  سال ۲۰۲۱ که هلیکوپتر نبوغ به سطح مریخ رسید، بیش از دو ساعت پرواز در آسمان این سیاره انجام داد. اما چندی پیش در آخرین پرواز خود، دچار سانحه شد و یکی از تیغه‌هایش شکست. ناسا به‌تازگی ضمن تایید این موضوع، ماموریت هلیکوپتر مریخی نبوغ را پایان یافته خواند.

ماموریت هلیکوپتر مریخی نبوغ از آغاز تا پایان

این هلیکوپتر کوچک در قالب یک ماموریت آزمایشی به مریخ اعزام شد؛ چالشی برای مهندسان ناسا تا ببینند آیا می‌شود یک وسیله موتوردار ساخت که قادر به پرواز در آسمان سیاره‌ای دیگر باشد؟

دستیابی به این هدف، به‌ویژه در مریخ که اتمسفر نازکی دارد، کار مشکلی بود. جوّ این سیاره، تنها ۱ درصد جو زمین است و مهندسان ناسا با علم بر این موضوع، هلیکوپتر نبوغ را طوری طراحی کردند که وزنش از ۱٫۸ کیلوگرم تجاوز نکند. آن‌ها امیدوار بودند که این وسیله فقط چند پرواز موفقیت‌آمیز داشته باشد و اطلاعات ارزشمندی را به زمین مخابره کند؛ اما فراتر از حد انتظار عمل کرد و عمر پرباری داشت.

نبوغ در کارنامه خود، ۷۲ پرواز ثبت کرد؛ در مجموع، ۱۲۸ ساعت و ۳ دقیقه در آسمان مریخ بود و ۱۷ کیلومتر را پیمود. این برای ناسا یک پیروزی بزرگ و ماندگار است.

پایان ماموریت هلیکوپتر مریخی نبوغ

اما این اواخر، هلیکوپتر شروع کرد به نشان دادن علایم استهلاک که عجیب هم نبود. برای دستگاه کوچک و حساسی مانند این، جو مریخ زیادی خشن است. درباره جایی صحبت می‌کنیم که تشعشعات سوزان، طوفان‌های شن و نوسانات دمایی شدید دارد.

هفته پیش در میانه یک پرواز کوتاه آزمایشی، ناسا ارتباط خود با نبوغ را از دست داد. احتمالا در همین زمان بود که یکی از چهار تیغه چرخان هلیکوپتر آسیب دید. البته پس از چند ساعت، اپراتورهای ماموریت توانستند با مددجویی از کاوشگر استقامت که هم‌اکنون در سطح مریخ است، رد سیگنال نبوغ را بگیرند.

به‌هرحال، دیگر این هلیکوپتر قادر به پرواز نیست؛ اما همیشه از آن به‌عنوان یکی از مهره‌های ارزشمند در هموارسازی مسیر پرواز‌های فرازمینی یاد خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها