از پایان نمایشگاه سیاسی برلین تا خطر مرگ یک کارگردان

فوریه 27, 2024 0 نظر 42

جشنواره فیلم برلین، که خود را یک جشنواره سیاسی می‌داند، در دوره اخیر خود با بیشترین حواشی به پایان رسید. پس از پایان این رویداد سینمایی، صفحه اینستاگرام بخش پانورامای برلیناله هک شده و پست‌های ضد یهودی درباره جنگ خاورمیانه با آرم برلیناله در این کانال منتشر شد. برگزارکنندگان این رویداد این اقدام را شدیدترین شکل ممکن محکوم کرده و تحقیقات را در این زمینه آغاز کرده‌اند.

جشنواره امسال مکانی برای بحث‌های داغ در مورد جنگ در اوکراین، جنگ در فلسطین و جنبش‌های سیاسی راست افراطی آلمان بود. مراسم اختتامیه‌ای نیز با حواشی همراه بود و از جمله آن، اظهارات فیلم‌ساز آمریکایی “بن راسل” برای حمایت از مردم فلسطینی دریافت جایزه برتر برخورد بود.

همچنین فیلمساز اسرائیلی “یووال آبراهام” و همکار فلسطینی‌اش “بازل آدرا” نیز در میان این جنجال‌ها توجه‌ها را به خود جلب کردند. آن‌ها در اظهارات خود به پشتیبانی از مردم فلسطینی و مخالفت با تبعیض نهادینه‌شده فشار می‌آورند.

با این حال، جشنواره برلین تلاش دارد از پیام‌های سیاسی ضداسرائیلی فاصله بگیرد و اعلام کرده که هیچ‌یک از این پیام‌ها موضع رسمی مدیران برلیناله نیست. پیش از آغاز جشنواره نیز، دعوت از اعضای حزب راست‌افراطی آلمان به مراسم افتتاحیه این رویداد سینمایی انتقادها را برانگیخت و سرانجام تصمیم به لغو دعوت از آن‌ها گرفته شد.

۱۳:۵۶جشنواره فیلم برلین که صراحتا خود را یک جشنواره سیاسی می‌داند دوره اخیر خود را با بیشترین حواشی ممکن به پایان رساند و البته پس لرزه‌های این دوره همچنان ادامه دارد.به گزارش ایسنا، برگزارکنندگان جشنواره برلین یک روز پس از پایان این رویداد سینمایی اعلام کردند صفحه اینستاگرام بخش پانورامای برلیناله برای مدت کوتاهی هک شده و پست‌های ضد یهودی درباره جنگ خاورمیانه با آرم برلیناله در این کانال منتشر شده، با این حال این اظهارات نشأت گرفته از جشنواره و نشان دهنده موضع ما نیست.برگزارکنندگان این رویداد افزودند: «برلیناله این اقدام را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کند و پست ها را حذف کرده و تحقیقات را در این زمینه آغاز کرده است.»جشنواره امسال مکانی برای بحث داغ در مورد جنگ در اوکراین، جنگ در فلسطین، یهودی‌ستیزی و جنبش‌های سیاسی راست افراطی آلمان بود.مراسم اختتامیه نیز با حاشیه‌هایی همراه بود و مهم‌ترین آن توسط فیلم‌ساز آمریکایی «بن راسل» رقم خورد که برای فیلم «کنش مستقیم» در بخش «برخورد» برنده جایزه شد و برای همبستگی با مردم فلسطینی‌ با چفیه برای دریافت جایزه روی سن برلیناله رفت و گفت: «البته ما نیز برای زندگی در اینجا ایستاده‌ایم و در برابر نسل کشی و برای آتش بس در همبستگی با همه رفقایمان می‌ایستیم».«یووال آبراهام» فیلمساز اسرائیلی مقیم اورشلیم و «بازل آدرا» همکار فلسطینی او نیز اظهاراتی داشتند که در میان این جنجال‌ها مورد توجه قرار گرفت. آن‌ها در مراسم اختتامیه برای مستند «سرزمین دیگری نیست» برنده جایزه مستند برلین شدند.«بازل آدرا» در حالی که جایزه را دریافت کرد گفت، جشن گرفتن برای او در حالی که هموطنانش در غزه قتل عام می‌شوند بسیار دشوار است و از آلمان می‌خواهد به درخواست‌های سازمان ملل احترام بگذارد و ارسال سلاح به اسرائیل را متوقف کند.«یووال آبراهام» روزنامه‌نگار اسرائیلی هم خاطرنشان کرد که حتی اگر هر دو برابر روی صحنه ایستادند، دو روز دیگر به کشوری بازخواهند گشت که در آن همکار فلسطینی‌اش با تبعیض نهادینه‌شده مواجه خواهد شد و سپس خواستار پایان دادن به «این آپارتاید و نابرابری» شد.پس از پایان جشتنواره «آبراهام» در صفحه اجتماعی خود نوشت یک شبکه اسرائیلی بخش ۳۰ ثانیه‌ای از سخنرانی را پخش کرده و آن را «یهود ستیزانه» خوانده است و از آن زمان تهدیدهای مرگ دریافت می‌کند.با این حال جشنواره برلین با انتشار بیانیه‌ای تلاش کرده از پیام‌های سیاسی ضداسرائیلی در مراسم اختتامیه فاصله بگیرد و اعلام کرده هیچ یک از این پیام‌ها موضع رسمی مدیران برلیناله نیست.پیش از آغاز جشنواره نیز تصمیم برلیناله برای دعوت از اعضای حزب راست افراطی آلمان به مراسم افتتاحیه این رویداد سینمایی اعتراض و انتقادهایی را برانگیخت و سرانجام مسئولان این رویداد سینمایی در تصمیم خود تجدید نظر کردند و دعوت خود را پس گرفتند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها