برنامه‌های شاد و پرانرژی رادیو در ماه مبارک رمضان، همراهی خوب با گوش دادن به صداهای بی‌ادعا مردم

مارس 17, 2024 0 نظر 41

برنامه‌های سحر و افطار شبکه‌های رادیویی در ماه مبارک رمضان به منظور ارائه بخش‌های متنوع ارزشهای دینی و اخلاقی برای شنوندگان طراحی شده‌اند. برنامه‌های ویژه مانند “دلارام” و “صدای نیایش” در بخش‌های مختلفی از آیات قرآن، احکام و دروس اخلاقی به تلاوت ادامه می‌دهند. برنامه‌هایی مانند “بهشت اجابت” و “دعوت” با تمرکز بر مفاهیم دینی و اخلاقی، همچنین مساجد و فعالیت‌های جهادی برای ایجاد فضای معنوی و انس با قرآن برگزار می‌شوند. برنامه‌های متنوع مانند “دست دعای بهار” و “روزه گشا” در بخش‌های مختلف ادعاها، تفسیرات و آیات قرآنی مطرح می‌کنند. برنامه‌های دیگری مانند “فصل وصل” و “همسفره” با آموزش اخلاقی و دینی به مخاطبان پرداخته و داستان‌های معنوی را بازگو می‌کنند. این برنامه‌ها با هدف ایجاد فضای معنوی و آموزش ارزشهای دینی و اخلاقی، مخاطبان را در فضای ماه مبارک رمضان همراهی می‌کنند.

۱۶:۲۲نگاهی به ویژه برنامه های سحر و افطار شبکه های رادیویی نشان می دهد که برنامه سازان درصدد هستند در قالب بخش های متنوع سحرگاه عرفانی را برای شنوندگان رادیو فراهم کنند. از پخش صدای شهدا گرفته تا همراه بودن با روزه اولی ها و … در این گزارش نگاهی به ویژه برنامه های سحرگاهی و افطار شبکه ها داشتیم.
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، «دلارام» ویژه برنامه‌ سحرهای ماه مبارك رمضان این شبكه رادیویی است كه گروه علوم قرآنی رادیو قرآن تدارك دیده است.«صدای نیایش» ویژه برنامه افطار است.دراین برنامه قاریان بین المللی به همراه خانواده هایشان حضور پیدا کرده و به تلاوت آیاتی از قرآن کریم می پردازند. همچنین آیتم های احکام با کارشناسی حجه الاسلام رضایی و پای درس آیات با کارشناسی ابوالحسن ایزدخواه از دیگر بخش های این برنامه است .
لحظات ناب در «بهشت اجابت » 
سحرهای ماه مبارك رمضان، رادیو معارف در برنامه” بهشت اجابت”، راه و رسم بندگی را بیان می كند.از جمله بخش های این برنامه سخنان آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل  با موضوع مراقبت های ماه مبارک، مناجات و ادعیه های مخصوص ماه رمضان و درس اخلاق رهبر معظم انقلاب است.
همچنین نکات شنیدنی از قرآن کریم با كارشناسی حجت الاسلام فلاح خورشیدی، شرح فرازهای از دعای جوشن صغیر توسط حجت الاسلام همتیان و خاطر گویی حجت الاسلام دیانی از سحرخیزی و شب زنده داری رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم از بخش های دیگر این برنامه است.برنامه افطار “دعوت” به تبیین آیات و روایاتی که منجر به حال خوب می شود مثل انفاق، صله رحم، احسان و … می پردازد.
با «دست دعای بهار » 
رادیو فرهنگ دو برنامه « دست دعای بهار» و « روزه گشا» را ویژه سحر و افطار پخش می کند.
بخش های برنامه «دست دعای بهار» شامل تفسیر دعای مجیر با بیان حجت الاسلام سرلک، ترجمه فرازی از دعای ابوحمزه به قلم و روایت استاد سید مهدی شجاعی و ذکر نکاتی از دعای ابوحمزه با بیان استاد فاطمی نیا و آیت الله میرباقری است .مناجات نامه با خوانش زیباترین مناجات های ادبیات فارسی به روایت استاد مهدی امین فروغی، «آیه های زندگی» دل نوشته ای از آیات قرآن به روایت استاد رشید کاکاوند و … از دیگر بخش های این برنامه است.
«روزه گشا»  علاوه بر معرفی مساجد به عنوان اصلی ترین مکان تجمع و پایگاه های آحاد جامعه اسلامی به موارد مختلفی نیز پرداخته می شود. انعکاس فعالیت های مذهبی ساری و جاری در مساجد و کانون های فرهنگی وابسته، گفنگو با روزه  اولی ها و انعکاس نظرات، پیشنهادها، انعکاس فعالیتهای گروه های جهادی و …از بخش های این برنامه است.
با «قرار بی قراران» و «قرار آسمانی» 
برنامه «قرار بی قراران» ویژه برنامه سحرگاهی رادیو ایران است كه با تمركز بر روی اخلاق اسلامی و كمك به همنوع سحر های ماه رمضان با حضور کارشناس مجری برنامه محمد نصرآبادی شنیده می شود. ویژه برنامه افطار «قرار آسمانی» با رویکرد اخلاق کریمانه و شیوه زندگی ساده مومنانه با اجرای حامد نجم الهدی، ساعت ۱۷:۳۰ شنیده می شود.
در انتظار باران 
رادیو «گفت‌و‌گو» دو ویژه‌ برنامه «اینجا آغاز مهربانی است» و «در انتظار باران» را پخش می کند. ویژه ‌برنامه سحری «اینجا آغاز مهربانی است» در خصوص دعای جوشن کبیر و تفسیر اسماء خداوند، رزمایش مساوات و کمک مؤمنانه در کلام مقام معظم رهبری، تفسیر آیه‌های قرآنی و … است.
مجله رادیویی «در انتظار باران» شامل ترجمه دعای ابوحمزه با صدای سیدمهدی شجاعی، تفسیر با بیان استاد فقید فاطمی‌نیا و آیت‌الله جوادی آملی، متن ادبی براساس ۳۰ نام از نام‌های خداوند، «یک آیه یک داستان» با توجه به سبک زندگی قرآنی و … است. این برنامه ها ضمن مرور آیین و رسومات اقوام مختلف در نوروز و ماه مبارک رمضان، نگاه اندیشمندان جهان و … هم انعکاس می دهد.
با «نسیم نیاز» و« ضیافت پهلوانان»
“نسیم نیاز” برنامه سحرگاهان ماه مبارک رمضان است که با رويکرد ايجاد تقويت باورهاي ديني و مذهبي در ميان ورزشکاران و ارزش نهادن به شعائرديني،همچنين تقويت رفتار و اخلاق ومنش پهلواني درميان ورزشکاران خواهد بود که شامل بخشهاي ادعيه و تواشيح ، مناجات و دعاي سحر است.
از دیگر بخش‌های این برنامه کارشناسي، شرح و تفسير دعاي ابوحمزه ثمالي، کارشناسي درس احکام ويژه ماه رمضان و کارشناسي تغذيه و ورزش ورزشکاران در ماه مبارک و … است.
ویژه برنامه افطار رادیو ورزش با عنوان “ضیافت پهلوانان” پخش می شود. این برنامه به صورت ویژه به مسئولیت اجتماعی ورزشکاران در ایام ماه مبارک رمضان اختصاص خواهد داشت. با هماهنگی‌هایی که با فدراسیون ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای انجام شده بخشی از برنامه در زورخانه‌ها و آیین‌هایی که در زورخانه‌های سراسر کشور پخش خواهد شد. 
«فصل وصل » و« همسفره» 
«فصل وصل» ویژه برنامه سحر با گویندگی محسن بهرامی، پریسا جمالی و سید یوسف رحیمی  پخش می شود و « همسفره» در قالب نمایشی، عرفانی- اخلاقی است که در ماه مبارک رمضان به این موضوع که چگونه انسان بهتری باشیم، می پردازد و داستان زن و شوهر خیری را روایت می کند که در هر قسمت، مشکلی از مشکلات همسایگانشان را برطرف می کنند.
این برنامه با  گویندگی نگین خواجه نصیر، مهدی طهماسبی و با هنرمندی معصومه عزیزمحمدی، عباس محبی، راضیه مومیوند، سعید سلطانی، بهادرابراهیمی ، فروغ انصاری در ماه مبارک رمضان ساعت ۱۷ از شبکه رادیویی نمایش می شود. 
با «الهیه»  و«جنت آباد»  
“الهیه” رادیو تهران سحرهای ماه مبارک رمضان با بیانی روان به نشر مفاهیم نهج البلاغه می پردازد. محور انتخاب موضوع برنامه الهیه رادیو تهران، حکمت های نهج البلاغه، خطبه همام و …است. الهیه سعی دارد با بیانی روان به نشر مفاهیم نهج البلاغه بپردازد. در این برنامه صفات پرهیزکاران توصیف می شود.برنامه از نوآوری های خاصی برخوردار است. یکی از بخش های برنامه الهیه با عنوان “به نام جانان” اشاره کرد که به برکت نام شهدا هر روز با صدای یک شهید به استقبال دعای سحر می رود.
«جنت آباد» ویژه لحظات ناب افطار شبکه رادیویی تهران است که با ایجاد فضای شاد معنوی براساس آموزه‌های اخلاقی دین روی آنتن می رود. این برنامه با ساختار معارفی و اجتماعی به مسائل اجتماعی و دینی روز جامعه می‌پردازد. در بخش کارشناسی با حضور کارشناس مذهبی حجت الاسلام ابراهیم بهاری در استودیو، به هوش معنوی و رشد معنوی پرداخته می شود. آیتم “روزه اولی ها”  گزارشی متناسب با موضوع روز است.
با «پیام سحر» و «جرعه از ماه»
برنامه “پیام سحر” به پخش دعاهای سحر و کلام بزرگان اختصاص دارد. برنامه “جرعه  از ماه”  با محتوای ترویج افطاری ساده و موضوعات آماده‌کردن مردم برای لحظات عرفانی افطار، شنوندگان را به گذراندن لحظاتی دلنشین و معنوی در این ماه پر عظمت دعوت می‌کند.
«دوقدم مانده به تو» و «بهار جان ها» 
برنامه “دو قدم مانده به تو” با محوریت اسامی خدا به معرفی افرادی كه در زندگی به موفقیت رسیده و مشكلات را پشت سر گذاشته اند، می پردازد. روایت داستان، مناجات های زیبا و … قسمت های جذاب و متنوع این برنامه را شکل می دهد. در این برنامه سرگذشت زندگی آدم های معمولی كه در زندگی داستانی شنیدنی برای مخاطبان دارند، روایت می شود.
برنامه عصرگاهی و افطاری «بهارجان‌ها» با محوریت روزهای پایان سال، آغاز سال جدید و شب‌های قدر تقدیم مخاطبان می‌شود.در این برنامه هر روز یكی از آیات قرآنی كه به ویژگی‌های اخلاقی افراد اشاره دارد به عنوان موضوع برنامه مطرح شده كه درباره آن در بخش‌های مختلف گزارشی پیامك خوانی و پخش تلفن به تعامل با مخاطبان پرداخته می شود.
با «بارانی‌ترین ماه» و «ماه ماه» 
از مهمترین بخش‌های برنامه “بارانی ترین ماه” می توان به بخش روشنای سحراشاره کرد. معرفی سحری های استان های مختلف به همراه مباحث کارشناسی با محوریت ارزش های غذایی، احکام مربوط به روزه داری، مستندگزارشی از بیماران بستری شده در بیمارستان ها و دعای این بیماران در لحظات سحرگاهی، اشاره کرد.«بارانی‌ترین ماه» با هدف ایجاد لحظاتی عرفانی و معنوی و آشنایی با مفاهیم حوزه سلامت معنوی پخش می شود.
ویژه برنامه «ماه ماه» با هدف ایجاد فضایی معنوی همراه با آموزش رفتارهای درست دینی هر شب از ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه به مدت ۱۲۰ دقیقه روی آنتن رادیو سلامت می رود.این برنامه دارای بخش های مختلفی همچون «منِ مسلمان»، «تفأل»، «بخش های نمایشی» و … پخش می شود.
با « خدا اجازه » و «جوان ماه» 
“خدا اجازه” ویژه برنامه سحر ماه رمضان رادیو جوان است که با گویندگی مجید عسگری پخش می شود. این برنامه شامل بخش‌های مختلفی همچون سخنرانی عالمان مذهبی كشور است.همچنین ارتباط با كربلای معلی بخش دیگری از این ویژه برنامه رمضانی است كه در استودیوی مستقر در كربلا با گویندگی سركار خانم فاطمه عباسی ضبط و به سمع شنوندگان عزیز می‌رسد. یكی از بخش‌های ویژه برنامه به یكی از شهدای دفاع مقدس اختصاص دارد که از زبان یك فرد متولد اواخر دهه هشتاد كه امسال برای نخستین بار روزه گرفته، روایت می شود.
ویژه برنامه زنده «جوان ماه» رادیو جوان با ساختار معارفی و اجتماعی به مسائل اجتماعی و دینی جامعه می‌پردازد و با الهام از آموزه‌های اخلاقی دین با هدف امید بخشی و ارائه الگوهای اخلاقی برای اقشار مختلف طراحی شده است. در این برنامه رادیویی توسط یك گزارشگر یا یك هم وطن ساكن در نقاط مختلف جهان به آداب و رسوم كشورهای مختلف پرداخته می شود. 
توصیه‌های قرآنی در حوزه رفتار اقتصادی
ویژه برنامه افطار«مهمان نواز» سعی دارد الگوهای موفق خودسازی و کسب معرفت را در راستای امیدآفرینی و ایجاد انگیزه برای کار و تلاش به شنوندگان معرفی کند. در هر برنامه توصیه رفتاری در حوزه اقتصاد از آیات قرآن کریم انتخاب شده و از شنوندگان خواسته می شود که در این باره تجربیات خود را بیان کنند. اجرای مسابقه، پخش آواها، نواها، تصنیف ها و نغمات عرفانی از دیگر بخش های برنامه است.
«ماه برکت»  با هدف ایجاد لحظاتی معنوی و در راستای ارتقای ارزش های دینی در ماه مبارک رمضان روی آنتن می رود. از دیگر اهدف این برنامه پاسداشت، احیا و اشاعه آیین های مذهبی، اُنس با قرآن کریم و عبادت به عنوان ثمره ماه مبارک است. 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها