تخفیف واردات خودروهای با موتور کمتر از ۱۵۰۰ سی سی!

ژانویه 16, 2024 0 نظر 45

تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور کمتر از ۱۵۰۰ سی سی کاهش یافت

به تازگی، دولت تصمیم گرفته است که تعرفه واردات خودروهایی با حجم موتور کمتر از ۱۵۰۰ سی سی را کاهش دهد. این تصمیم به منظور تقویت بازار خودروهای کوچک و ارزانتر و همچنین کاهش آلودگی هوا اتخاذ شده است.

این تغییر در تعرفه واردات خودروها امکان دسترسی آسان‌تر به خودروهای سبک و اقتصادی را برای ایرانیان فراهم می‌کند. همچنین، با کاهش تعرفه واردات، هزینه‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری در خودروهای کم‌حجم نیز کاهش یافته و این امر می‌تواند به رشد اقتصاد کشور کمک کند.

از سوی دیگر، این تصمیم می‌تواند به کاهش فشار بر بازار خودروهای بزرگ‌تر و موتورهای با حجم بالا نیز منجر شود. این تغییرات می‌تواند به تنوع و توسعه بازار خودروهای ایرانی کمک کرده و رقابت سالم‌تری در این حوزه ایجاد کند. در کل، این تصمیم می‌تواند اثرات مثبتی بر صنعت خودروسازی و بازار خودروهای ایران داشته باشد.

۲۶ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۵۷

با تصویب هیئت وزیران و ابلاغ آن به دستگاه های مربوطه، تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور کمتر از ۱۵۰۰ سی‌ سی کاهش یافت.

هیئت وزیران در جلسه‌ای که اوایل ماه جاری در کابینه دولت تشکیل شد، با تصویب مصوبه کاهش سود بازرگانی خودروهای سواری با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی سی با اکثریت آرا موافقت و رونوشت را به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد. تعرفه واردات خودرو در این مصوبه، با اصلاحیه تعرفه واردات قطعات وسایل نقلیه سواری، کشنده و وانت ابلاغ شده است. این اصلاحات در فصل ۹۸ کتاب مقررات صادرات و واردات صورت گرفته است و لازم‌الاجرا خواهد بود.

تعرفه واردات خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی

در متن این ابلاغیه آمده است: هیأت وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۱۰/۶ به پیشنهاد شماره ۱۷۲۰۲۴۳. مورخ ۲۷.۹.۱۴۰۲ وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱- در شماره تعرفه‌های فصل (۹۸) کتاب مقررات صادرات و واردات عبارت به‌استثنای لاستیک از ستون شرح کالا حذف می‌شود.

۲- سود بازرگانی انواع خودروی سواری با حجم موتور از (۱۰۰۰) تا (۱۵۰۰) سی سی به شرح جدول پیوست شماره (۱) این تصویب نامه که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است، تعیین می‌شود.

۳- اصلاحات تعرفه‌های قطعات منفصله خودروی سواری کشنده وانت موتورسیکلت و دوچرخه به شرح جدول پیوست شماره (۲) این تصویب نامه که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است تعیین می‌شود.

۴- اصلاحات تعرفه‌های قطعات خودروی، سواری کشنده وانت و موتورسیکلت به شرح جدول پیوست شماره (۳) که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است تعیین می‌شود.

ردیفردیف تعرفهشرح کالاسود بازرگانی فعلیسود بازرگانی مصوب
۱۸۷۰۳۲۲۹۰— سایر۶۶ درصد۵۱ درصد
۲۸۷۰۳۳۱۹۰— سایر۶۶ درصد۵۱ درصد
۳۸۷۰۳۴۰۱۰با حجم موتور پیستونی درون‌سوز جرقه‌ای احتراقی ۱۵۰۰ سی‌سی و کمتر (بنزین / هیبرید)۱۱ درصدصفر درصد
۴۸۷۰۳۵۰۱۰ با حجم موتور پیستونی درون‌سوز تراکمی احتراقی ۱۵۰۰ سی سی و کمتر (دیزل / هیبرید)۱۱ درصدصفر درصد
۵۸۷۰۳۶۰۱۰ با حجم موتور پیستونی درون‌سوز جرقه‌ای احتراقی ۱۵۰۰ سی سی و کمتر (بنزین / هیبرید)۱۱ درصدصفر درصد
۶٨٧٠٣٧٠١٠با حجم موتور پیستونی درون‌سوز تراکمی احتراقی ۱۵۰۰ سی سی و کمتر (دیزل / هیبرید)۱۱ درصدصفر درصد

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها