رویداد فوق العاده تیره آبی و ابری سال ۲۰۲۴: ماه های کامل تاریخ دقیق و گرفتکی

ژانویه 12, 2024 0 نظر 63

تاریخ دقیق ماه های کامل (فول مون) سال ۲۰۲۴

ماه های کامل یا همان فول مون، زمانی است که ماه در فاصله‌ی ۲۹ تا ۳۰ روزه‌ی یک دوره‌ی ماهیانه به شکل کامل دیده می‌شود. در سال ۲۰۲۴، ۳ ماه کامل خاص و جالب به وجود خواهند آمد که هر کدام دارای خصوصیات ویژه‌ای هستند.

ماه آبی، یک پدیده‌ی نادر است که هر ۲ تا ۳ سال یکبار روی می‌دهد. در این پدیده، دو ماه کامل در یک ماه خورشیدی اتفاق می‌افتد که این به وقوع آمدن دو بار در یک ماه میلادی منجر می‌شود.

ماه گرفتکی، وقتی ماه کامل در نزدیک ترین نقطه به زمین قرار می‌گیرد. این پدیده، ماه را بزرگ‌تر و بسیار درخشان تر از حالت عادی نشان می‌دهد.

ماه آبی و ماه گرفتکی را به‌شدت مورد توجه علاقه‌مندان به فضا و آسمان شب است که در سال ۲۰۲۴، این دو پدیده به‌همراه ماه کامل معمولی یعنی ابرماه منظره‌های فوق‌العاده‌ای را به ما عرضه خواهند کرد.

۲۲ دی ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۰

ماه کامل یا ابر ماه یکی از پدیده های جذاب نجومی برای ساکنان زمین است که هر سال در اشکال مختلف رخ می‌دهد. در این مطلب تاریخ دقیق فول مون های سال ۲۰۲۴ آورده شده است.

اگر عاشق کیهان و دنیای ستارگان هستید و از تماشای ماه در هر حالتی لذت می‌برید، ماه‌های کامل سال ۲۰۲۴ را از دست ندهید. اگر خوش شانس باشید و البته به دقت پیگیری کنید، این شانس را خواهید داشت که ۱۲ ماه کامل از جمله دو ابر ماه، یک ماه آبی و دو ماه گرفتگی زیبا را به نظاره بنشینید.

لیست ماه‌های کامل سال ۲۰۲۴

تماشاگران خبره و کاربلد ماه می‌دانند که ماه کامل برای رصد سطح این کره چندان مناسب نیست (حتی به وسیله یک دوربین دوچشمی خوب) اما مشاهده فول مون در آسمان شب و هنگام غروب از زیباترین مناظری است که می‌توان دید و البته که شکار چنین لحظاتی دشوار است و به وفور یافت نمی‌شود.

لیست ماه‌های کامل سال 2024

هر ماه کامل نام منحصر به فردی دارد که نشان دهنده پیشینه کشاورزی آن است. با این حال علاوه بر مجموعه ماه‌های کاملی که قرار است در سال جاری مشاهده کنید، شانس تماشای دو ابر ماه (هر گاه ماه در حالت بدر به نزدیک ترین فاصله خود از زمین می‌رسد، درخشان تر و بزرگ تر از حد معمول دیده می‌شود) و یک ماه آبی (به سومین قرص کامل ماه در فصل‌هایی که برخلاف معمول چهار بار بجای سه‌بار قرص کامل ماه دیده می‌شوند اصطلاحاً ماه آبی گفته می‌شود) خواهید داشت.

بد نیست بدانید که تعداد ماه‌های کامل سال ۲۰۲۳ میلادی بیشتر از سال جاری بود. از آنجایی که هر سال قمری متشکل از ۱۲ گردش ماه به دور زمین است (هر گردش ۲۹٫۵ روز طول می‌کشد) تنها ۳۵۴ روز خواهیم داشت و در سال شمسی ۱۳ ماه کامل وجود دارد. این اتفاق دقیقا سال گذشته رخ داد اما چون اولین ماه سال ۲۰۲۴ تا اواخر ژانویه طلوع نکرده، امسال ۱۲ فول مون داریم! (یکی کمتر از ۲۰۲۳)

راهنمای ماه کامل: ماه کامل بعدی چه زمانی است؟

به گزارش وب سایت Timeanddate، تاریخ و زمان‌های دقیق ماه‌های کامل در سال ۲۰۲۴ به شرح ذیل خواهد بود: (نام‌هایی که در ادامه می‌آید اغلب در آمریکای شمالی به این نام معروف شده‌اند)

 • پنجشنبه – ۵ بهمن ۱۴۰۲ – ماه گرگ (ساعت ۱۷:۵۴ به وقت ساعت جهانی و ۱۲:۵۴ به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • شنبه – ۵ اسفند ۱۴۰۲ – ماه برف (ساعت ۱۲:۳۰ به وقت ساعت جهانی و ۷:۳۰ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • دوشنبه – ۶ فروردین ۱۴۰۳ – Worm Moon (ساعت ۷:۰۰ به وقت ساعت جهانی و ۳:۰۰ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • سه شنبه – ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ – ماه صورتی (ساعت ۲۳:۴۸ به وقت ساعت جهانی و ۷:۴۸ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • پنجشنبه – ۳ خرداد ۱۴۰۳ – Flower Moon (ساعت ۱۳:۵۳ به وقت ساعت جهانی و ۹:۵۳ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • جمعه – ۱ تیر ۱۴۰۳ – Strawberry Moon (ساعت ۰۱:۰۷ به وقت ساعت جهانی و ۹:۰۷ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • یک شنبه – ۳۱ تیر ۱۴۰۳ – Buck Moon (ساعت ۱۰:۱۷ به وقت ساعت جهانی و ۶:۱۷ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • دوشنبه – ۲۹ مرداد ۱۴۰۳ – Strugeon Moon (ساعت ۱۸:۲۵ به وقت ساعت جهانی و ۲:۲۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • چهارشنبه – ۲۸ شهریور ۱۴۰۳ – Harvest Moon (ساعت ۰۲:۳۴ به وقت ساعت جهانی و ۱۰:۳۴ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • پنجشنبه – ۲۶ مهر ۱۴۰۳ – Hunters Moon (ساعت ۱۱:۲۶ به وقت ساعت جهانی و ۷:۲۶ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • جمعه – ۲۵ آبان ۱۴۰۳ – Beaver Moon (ساعت ۲۱:۲۸ به وقت ساعت جهانی و ۴:۲۸ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی)
 • یک شنبه – ۲۵ آذر ۱۴۰۳ – Cold Moon (ساعت ۰۹:۰۱ به وقت ساعت جهانی و ۴:۰۱ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی)

لیست ماه‌های کامل سال 2024لیست ماه‌های کامل سال 2024

ماه گرفتگی سال ۲۰۲۴

دو ماه گرفتگی در سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد. به گزارش وب سایت AImanac نخستین ماه گرفتگی در ۲۴ یا ۲۵ مارس (۵ یا ۶ فروردین ۱۴۰۳) اتفاق خواهد افتاد که طی آن ماه به حالت نیمه قرمز در می‌آید و بین ساعات ۱۲:۵۱ تا ۵:۳۵ صبح به وقت منطقه شرقی قابل رویت است.

دومین ماه گرفتگی در ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور ۱۴۰۳) قابل رویت است که طی آن ۸ درصد از ماه پوشانده خواهد شد. همچنین از ساعت ۱۰:۱۲ الی ۱۱:۱۷ بعد از ظهر به وقت منطقه شرقی به رنگ قرمز مایل به گلگون در خواهد آمد.

گام‌های ماه چیست؟

دانشمندان معمولا چرخه ۲۹٫۵ روزه ماه را به ۸ مرحله تقسیم می‌کنند که با موقعیت نسبی ماه، زمین و خورشید تعیین می‌شود. چرخه ماه نو هنگامی آغاز می‌شود که ماه دقیقا میان زمین و خورشید قرار دارد. وقتی ماه نو یا ماهچه تازه درآمده قادر به تماشای آن نیستیم زیرا هیچ نور خورشیدی از سمت رو به زمین ماه منعکس نمی‌شود. ماه نو تنها زمانی قابل رویت است که خورشید گرفتگی کامل داشته باشیم؛ درست مثل خورشید گرفتگی که در ۸ آوریل ۲۰۲۴ در آمریکای شمالی قابل مشاهده خواهد بود.

با برخورد بیشتر نور خورشید به سمت رو به زمین ماه، اصطلاحا می‌گوییم که ماه در حال استحاله است. گام بعدی ماه، هلال در حال افزایش یا هلال افزاینده نامیده می‌شود که به دنبال آن گام ربع اول یا تربیع افزاینده می‌آید که نیمه ماه از یک طرف روشن به نظر می‌رسد.

لیست ماه‌های کامل سال 2024لیست ماه‌های کامل سال 2024

گام بعدی ماه، کوژماه افزاینده است که طی آن نیمی از ماه که کمتر از قرص کامل ماه بوده و در یک طرف قرار دارد، روشن به نظر می‌رسد. در نیمه چرخه ماه، ماه کامل طلوع کرده و به طور درخشان و بزرگ در آسمان شب قابل رویت خواهد بود. در این مرحله ماه و خورشید در طرفین زمین قرار دارند و تمام سمت رو به زمین ماه روشن است.

بعد از رویت ماه کامل، چرخه نزولی آغاز خواهد شد که در ابتدا کوژماه کاهنده را در پیش داریم. در این گام بیش از نیمی از ماه که کمتر از ماه کامل است، ولی در سوی دیگر قرار دارد، روشن است. پس از آن تربیع کاهنده دیده می‌شود که در آن نیمی از سوی دیگر ماه روشن است. در پایان نیز هلال کاهنده خودنمایی می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها