پیدا کردن خنجر باستانی جنگجوی ۴هزارساله

مارس 3, 2024 0 نظر 56

یک فرد با استفاده از دستگاه فلزیاب، یک خنجر مسی ۴ هزارساله را در لهستان کشف کرده است. این خنجر، که به نظر می رسد متعلق به یک جنگجوی اشراف زاده باشد، قدیمی ترین خنجر فلزی در جنوب شرقی لهستان است. با استفاده از مقایسه با خنجرهای دیگر، این خنجر حدود نیمه دوم هزاره سوم پیش از میلاد ساخته شده است.

با اینکه این خنجر ارزش تاریخی بسیار بالایی دارد، اما باستان شناسان نتوانستند ارتباط آن با یک تمدن خاص را شناسایی کنند. به نظر می رسد این خنجر به عنوان نمادی از موقعیت اجتماعی بالای صاحبش استفاده می شده است و احتمالا در جنگ مورد استفاده قرار نگرفته است.

از آنجا که استفاده از اشیاء مسی در این منطقه نادر بوده است، کشف این خنجر می تواند به شناخت بهتر فرهنگ و تاریخ این ناحیه کمک کند. این کشف بسیار غافلگیر کننده بوده و نشان می دهد که هنوز هم ممکن است موارد جالبی در خاک لهستان منتظر کشف باشند.

۱۱:۵۱فردی با استفاده از دستگاه فلزیاب یک خنجر مسی ۴هزارساله را در لهستان کشف کرد که باستان‌شناسان با بررسی آن، به نتایج قابل توجهی رسیده‌اند.به گزارش ایسنا،‌ فردی که در جنگلی نزدیک روستای «کورزنیکا»‌ (Korzenica) واقع در جنوب شرقی لهستان با کمک دستگاه فلزیاب مشغول کاوش بود، خنجر مسی ۴هزارساله‌ای را کشف کرده است که به نظر می‌رسد به یک جنگجوی اشراف‌زاده تعلق داشته باشد.«لایوساینس»‌ نوشت به گفته باستان‌شناسان خنجری که در روستای «کورزنیکا»‌ کشف شده، قدیمی‌ترین خنجر فلزی است که تاکنون در جنوب شرقی لهستان پیدا شده است. همچنین تنها خنجر مشابه در لهستان در حوالی ۱۹۶۰ میلادی کشف شده،‌ بنابراین اکتشاف اخیر بسیار غافلگیرکننده است.‌پس از کشف این خنجر ۴هزارساله، گروهی از متخصصان به محل کشف اعزام شدند، اما هیچ اثر تاریخی دیگری پیدا نکردند و به همین دلیل باستان‌شناسان نمی‌توانند ارتباط بین این خنجر و تمدن دقیقی را شناسایی کنند.با این حال، باستان‌شناسان موفق شدند قدمت این خنجر را در مقایسه با خنجرهای دیگری که در اروپای مرکزی کشف شده‌اند،‌ تخمین بزنند و بر این اساس می‌توان گفت خنجری که اخیرا در جنگل کشف شده است، در حوالی نیمه دوم هزاره سوم پیش از میلاد ساخته شده است.به گفته کارشناسان، فردی که از این خنجر استفاده می‌کرد،‌ احتمالا جنگجویی با جایگاه اجتماعی بسیار بالا بود. همچنین بعید به نظر می‌رسد که این خنجر در جنگ مورد استفاده قرار گرفته باشد. احتمالا خنجرهای مسی، قبل از هر چیز، نشانه‌ موقعیت اجتماعی بالای صاحب آن بوده باشد.باستان‌شناسان با اشاره به این نکته که خنجر مورد اشاره به دوره‌ای از تاریخ تعلق دارد که استفاده از اشیاء مسی در این بخش از لهستان بسیار نادر بوده است،‌ اعلام کردند این شیء‌ تاریخی می‌تواند سرنخ‌هایی را درباره نحوه آغاز استفاده از فلز در جنوب شرقی لهستان ارائه کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها