چهارک‌ها و شهاب‌سنگ‌ها، اصل زندگی روی زمین هستند؟

ژانویه 10, 2024 0 نظر 46

آیا واقعا سیارک‌ها و شهاب سنگ‌ها منشا حیات روی زمین هستند؟

سیارک‌ها و شهاب سنگ‌ها از بیرون فضا به زمین منحنی می‌شوند و وقتی به جو زمین وارد می‌شوند، به شکلِ آتش‌باران بر روی سطح زمین می‌آیند. این پدیده‌ها می‌توانند به عنوان یک منشاء حیات برای زمین در نظر گرفته شوند؟

مطالعات حاکی از این است که این سیارک‌ها و شهاب سنگ‌ها می‌توانند مواد شیمیایی مانند آب، آمینواسیدها و فلزات را به زمین برسانند. این مواد می‌توانند به عنوان نیروهای حیاتی برای زمین عمل کنند. برای مثال، آبی که توسط سیارک‌ها به زمین می‌رسد، می‌تواند منشا حیات برای گیاهان و جانوران باشد. همچنین حتی تصور شده است که ممکن است حیات نیز با مواد موجود در سیارک‌ها و شهاب سنگ‌ها به زمین منتقل شود.

با این حال، این فرضیه هنوز مورد تحقیق بیشتر و بررسی دقیق‌تری نیاز دارد. تاکنون هیچ شواهد قطعی‌ای برای اثبات این موضوع ارائه نشده است. اما به هر حال، این ایده جالب برای بررسی و تحقیق بیشتر در زمینه منشاء حیات است.

۲۰ دی ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۲۱

بسیاری از دانشمندان باور دارند که منشا حیات روی زمین، سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌ها هستند. حالا اما محققان می‌گویند بلوک‌های سازنده حیات، شاید از ابتدا در همین زمین وجود داشته‌اند.

منشا حیات روی زمین همواره یک معما بوده و بسیاری از دانشمندان در طول تاریخ، عطش کشف این راز را داشته‌اند. خیلی‌ها، زندگی را سوغات دنباله‌دارها، سیارک‌‌ها و شهاب‌سنگ‌های برخورد کرده به زمین می‌دانند؛ ولی مقاله تازه چاپ شده‌ای در مجله Science Advances، این پرسش را مطرح کرده که اگر برای شکل‌گیری حیات، از اول همه‌چیز در همین سیاره بوده باشد چه؟

این محققان می‌گویند عناصر سازنده حیات (که از آن‌ها با لفظ «مواد فرّار» یاد می‌شود) از آغاز همین‌جا روی زمین وجود داشته‌اند.

عناصر زیادی در این دسته قرار می‌گیرند؛ از جمله کربن، هیدروژن، نیتروژن و گروهی از عناصر که با عنوان کالکوژن‌ها شناخته می‌شوند. همه این‌ها و مواد فرار دیگری نظیر گوگرد، سلنیم و تلوریُم سریع‌تر از سایر عناصر بخار می‌شوند؛ پس اگر دریابیم چگونه آن‌ها به زمین راه پیدا کردند، می‌توانیم منشا حیات در این سیاره را نیز پیدا کنیم.

منشا حیات روی زمین

یکی از فرضیه‌های پیشتاز که به «تئوری ونیر» معروف است می‌گوید: «زمین در آغاز شکل‌گیری، کمبود مواد فرار داشت؛ اما وقتی اجرام غنی از این عناصر نظیر دنباله‌دارها، سیارک و شهاب‌سنگ‌ها به اینجا برخورد کردند، همه‌چیز تغییر کرد و روند شکل‌گیری زمین، کامل شد».

اما این فرضیه یک مشکل دارد: اینکه اجرام غنی از مواد فرار، فقط شکل‌دهنده نیم درصد جرم زمین هستند. از طرف دیگر، بخش اعظم این سوغاتی‌های فضایی تا پیش از تشکیل هسته زمین، به سیاره ما نرسیده بودند.

با توجه به چنین تناقض‌هایی، مقاله جدید می‌گوید که خود زمین، غنی از مواد فرار بوده و این عناصر حیات‌ساز از همان مراحل آغازین شکل‌گیری سیاره، در اینجا وجود داشته‌اند.

به‌هرحال، این موضوع همچنان داغ و جذابیت کشف اسرار شکل‌گیری حیات برای دانشمندان هنوز زیاد است؛ بنابراین می‌توان انتظار داشت که تحقیقات دراین‌باره ادامه پیدا کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها