جذاب‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی های نظامی در سال ۲۰۲۳

دسامبر 30, 2023 0 نظر 48

پیشرفته ترین و عجیب ترین تکنولوژی های نظامی در سال ۲۰۲۳

در سال ۲۰۲۳، تکنولوژی های نظامی به یک ارتقاء بزرگ و عجیب ترین حالت خود رسیده اند. از تکنولوژی های پیشرانه هواپیماها تا سلاح های رباتیک، تمامی انواع تکنولوژی های نظامی اکنون بیشتر از هر زمان دیگری به یک سطح پیشرفته و پیچیده رسیده اند.

یکی از این تکنولوژی ها، هواپیماهای بدون سرنشین است که با استفاده از هوش مصنوعی و سامانه های خودکار به انجام ماموریت های نظامی می پردازند. این هواپیماها از قابلیت های رهگیری هوشمند، شناسایی هدف و حمله به آنها به صورت خودکار برخوردار هستند.

علاوه بر این، اسلحه های رباتیک نیز به یک ارتقاء چششویر دست یافته اند. از جمله این اسلحه ها می توان به ربات های نظامی خودکار اشاره کرد که می توانند به صورت خودکار هدف را پیدا کنند و به آن حمله کنند.

تمامی این پیشرفت ها نشان دهنده یک بحرانیت در تکنولوژی های نظامی در سال ۲۰۲۳ است. با توجه به این پیشرفت ها، باید به دقت بیشتری به مسائل امنیتی و اخلاقی مرتبط با استفاده از این تکنولوژی ها پرداخت.

۰۹ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۴۶

در این مطلب قصد داریم پیشرفته ترین و عجیب ترین تکنولوژی های نظامی در سال ۲۰۲۳ را به شما معرفی کنیم؛ از هواپیماهای مافوق صوت گرفته تا هواپیمای جاسوسی با انرژی خورشیدی و هواپیماهای بدون سرنشین خودران.

در سال ۲۰۲۳ جهان شاهد معرفی برخی از پیشرفته ترین و آینده‌نگرانه‌ترین سلاح‌ها و سیستم‌های نظامی بود؛ از هواپیماهای مافوق صوت و هواپیماهای بدون سرنشین خودران گرفته تا هواپیمای جاسوسی با انرژی خورشیدی و تفنگ‌های ریلی، هشوی جزو تکنولوژی های نظامی پیشرفته‌ای هستند که مهندسی جالبی را به نمایش می‌گذارند.

معرفی تکنولوژی های نظامی پیشرفته در سال ۲۰۲۳

قطعا سال ۲۰۲۳ سال قابل توجهی برای تکنولوژی های نظامی بود و کشورها و شرکت‌های مختلف جدیدترین نوآوری‌ها و پیشرفت‌های خود در این زمینه را آزمایش کردند یا به نمایش گذاشتند. در این مطلب قصد داریم هفت مورد از پیشرفته ترین و عجیب ترین تکنولوژی های نظامی در سال ۲۰۲۳ که توجه ما را به خود جلب کرده به شما معرفی کنیم.

۱٫ هواپیمای پیشرفته و سریع لاکهید مارتین

تکنولوژی های نظامی سال 2023

فیلم تاپ گان ماوریک در سالی که گذشت توانست در شش بخش مختلف، نامزد دریافت جایزه اسکار شود و در نهایت جایزه بهترین صدا را کسب کرد. لاکهید مارتین به‌عنوان غول صنعت دفاع و هوافضا، در این رابطه توییتی منتشر کرد و موفقیت‌های فیلم جدید تاپ گان را تبریک گفت. لاکهید مارتین در این توییت به هواپیمای مدرن SR-71 Blackbird نیز اشاره کرد که سریع‌ترین هواپیمای جت سرنشین‌دار تنفس هوا محسوب می‌شود. آنها همچنین به هواپیمای مافوق صوت جدید SR-72 نیز اشاره کردند که احتمالا بر طراحی هواپیمای ساختگی Darkstar در فیلم تاپ گان ماوریک تاثیر گذاشته است.

این توییت لاکهید مارتین به گمانه‌زنی‌ها در خصوص وجود یک هواپیمای مافوق صوت که می‌تواند از SR-71 پیشی بگیرد و سریع‌تر باشد، دامن زده است؛ اما فعلا اطلاعات خیلی بیشتری در این رابطه در دست نیست.

۲٫ نسل بعدی بمب افکن پنهانکار با نام مستعار B-21 Raider

تکنولوژی های نظامی سال 2023تکنولوژی های نظامی سال 2023

B-21 Raider به‌عنوان نسل بعدی بمب افکن رادارگریز نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۲۳ میلادی اولین پرواز خود را انجام داد که این اتفاق، نقطه عطف بزرگی برای این برنامه بود. انتظار می‌رود بمب افکن B-21 Raider که توسط Northrop Grumman در دست توسعه قرار دارد، جایگزین بمب افکن‌های قدیمی B-1 و B-2 شود. قابلیت حمله دوربرد، نفوذ و جنگ بقا از جمله قابلیت‌های بی ۲۱ رایدر محسوب می‌شوند.

این بمب افکن مدرن و پنهانکار به‌گونه‌ای طراحی شده که با ماموریت‌های مختلف مثل بازدارندگی هسته‌ای، جنگ متعارف، جمع‌آوری اطلاعات و جنگ الکترونیک سازگار باشد و همچنین قادر است انواع سلاح‌ها از جمله موشک‌های کروز، موشک‌های مافوق صوت و بمب‌ها را حمل کند.

۳٫ پهپاد Andruil هدایت شونده با هوش مصنوعی

تکنولوژی های نظامی سال 2023تکنولوژی های نظامی سال 2023

صنایع Andruil یک تولیدکننده فناوری‌های دفاعی و تسلیحات نظامی است که در سال ۲۰۲۳ هواپیمای جنگنده مینیاتوری خودران با نام Roadrunner را معرفی کرد. رودرانر به کلاهک جنگی برای مقابله با تهدید فزاینده پهپادهای جنگی مجهز شده است و یک وسیله نقلیه هوایی خودمختار و عمودپرواز با قابلیت استفاده مجدد است که از موتورهای دو قلو توربوجت استفاده می‌کند.

رودرانر می‌تواند به یک هواپیمای بسیار پرسرعت تبدیل شود و از قابلیت منحصربه‌فرد بازگشت به خانه، فرود خودکار و امکان استفاده مجدد برخوردار است. این شرکت همچنین Nest را به‌عنوان آشیانه‌ای خودکار برای حمل و نقل، نگهداری و پرواز Roadrunner معرفی کرده است. این تکنولوژی های نظامی نشان‌دهنده تغییر الگو در رویکرد صنایع دفاعی به‌سمت مقابله با تهدید هواپیماهای بدون سرنشین است.

۴٫ آزمایش موتور مافوق صوت در سرعت ۶۴۴۰ کیلومتر بر ساعت توسط جنرال الکتریک

تکنولوژی های نظامی سال 2023تکنولوژی های نظامی سال 2023

شرکت هوافضای جنرال الکتریک، جدیدترین موتور مافوق صوت خود را با موفقیت از راه دور آزمایش کرد. موتور رم جت دو حالته مافوق صوت (DMRJ)، پتانسیل نیرورسانی به وسایل نقلیه مافوق صوت را دارد و کارایی بیشتر، برد حرکتی طولانی‌تر و قابلیت دستیابی به سرعت‌های بیش از ۵ ماخ (حدود ۶۴۴۰ کیلومتر بر ساعت) را برای وسایل نقلیه مافوق صوت فراهم می‌کند. مهندسان جنرال الکتریک در سالی که گذشت روی موتور DMRJ جدید با احتراق انفجاری از راه دور (RDC) کار کردند و قصد دارند نسخه کامل این سیستم را در سال آینده به نمایش بگذارند.

۵٫ اولین آزمایش شلیک تفنگ ریلی از کشتی توسط ژاپن

تکنولوژی های نظامی سال 2023تکنولوژی های نظامی سال 2023

وزارت دفاع ژاپن اولین آزمایش شلیک تفنگ ریلی الکترومغناطیسی از یک کشتی را در سال ۲۰۲۳ با موفقیت انجام داد. این تکنولوژی نظامی قدمی بزرگ و رو به جلو برای دستیابی ژاپنی‌ها به قابلیت‌های دفاعی پیشرفته محسوب می‌شود. این آزمایش درون دریا و از یک کشتی JMSDF انجام شد و نتیجه‌ی مطالعات فشرده و سرمایه‌گذاری‌های مالی ژاپن در فناوری تفنگ‌های ریلی را به نمایش گذاشت.

۶٫ خلبان هوش مصنوعی Hivemind شرکت Shield AI

تکنولوژی های نظامی سال 2023تکنولوژی های نظامی سال 2023

شرکت آمریکایی Shield AI با موفقیت توانست قابلیت‌های سیستم هواپیمای بدون سرنشین V-BAR (UAS) را با استفاده از خلبان هوش مصنوعی Hivemind به نمایش بگذارد. این اتفاق گامی مهم در جهت عملیاتی شدن بهترین خلبان هوش مصنوعی جهان تا سال ۲۰۲۴ محسوب می‌شود.

شرکت Shield AI با همکاری AFWERX USAF و با افزایش بودجه استراتژیک خود توانست سه هواپیمای بدون سرنشین V-BAT را برای نظارت بر آتش‌سوزی‌های شبیه‌سازی شده مستقر کند و به این ترتیب مسیر را برای استفاده از این هواپیماهای بدون سرنشین با کمک خلبان هوش مصنوعی در مناطقی که ممکن است جی پی اس و ارتباطات محدود شود، هموار کرد.

۷٫ پرواز آزمایشی هواپیمای جاسوسی خورشیدی توسط BAE Systems

تکنولوژی های نظامی سال 2023تکنولوژی های نظامی سال 2023

شرکت بریتانیایی BAE Systems در سال ۲۰۲۳ از پرواز آزمایشی موفقیت‌آمیز هواپیمای جاسوسی با استفاده از انرژی خورشیدی پایدار خبر داد. این هواپیمای جاسوسی فوق سبک با استفاده از انرژی خورشیدی-الکتریکی در ارتفاع بالا پرواز کرد و قادر است برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها در آسمان به پرواز خود ادامه دهد.

Prismatic Ltd به‌عنوان شرکت زیرمجموعه BAE Systems توسعه این هواپیمای جاسوسی خورشیدی را بر عهده دارد. این هواپیما از بال‌های بلند با پنل خورشیدی و موتورهای الکتریکی کوچک بهره می‌برد و این فناوری می‌تواند رویکردی مقرون‌به‌صرفه و انعطاف‌پذیر برای سیستم‌هایی مانند ماهواره‌ها یا هواپیماهای معمولی به‌منظور ارائه تصاویر و ارتباطات پایدار محسوب شود.

این هفت مورد، پیشرفته ترین و جالب ترین تکنولوژی های نظامی در سال ۲۰۲۳ بودند که توانایی‌های هیجان‌انگیز نیروهای مسلح در سراسر جهان را به نمایش می‌گذارند. باید دید در سال آینده، کشورهای مختلف و سازمان‌ها و شرکت‌های نظامی گوناگون، چه فناوری‌هایی را در این عرصه به جهانیان معرفی خواهند کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها