خاطرات جذاب سردبیر سابق: طنزهای زنده‌یاد مرتضی تبریزی از رادیو

مارس 12, 2024 0 نظر 117

سعید توکل، سردبیر پیشین برنامه «صبح جمعه با شما»، در گفت‌وگویی با ایسنا، به یادماندنی‌ها و فعالیت‌های هنری مرتضی تبریزی پرداخت. او از عشق و علاقه مرتضی تبریزی به عالم موسیقی و بازیگری یاد کرد و اظهار کرد که او با کارآموزی و کارورزی نزد بزرگانی همچون منوچهر نوذری و اصغر افضلی، رشد خود را پیدا کرد.

توکل از نقش‌های مهم مرتضی تبریزی در برنامه‌هایی همچون «جمعه ایرانی» و «قند و نمک» یادآوری کرد. وی از نقش‌آفرینی‌هایی همچون کاراکتر «داداشی تاکاشی» در برنامه «جدی نگیرید» و کاراکتر «غضنفر لپو» در نمایش‌های «روستای زندگی» یاد کرد و ابراز کرد که این برنامه‌ها در دهه هفتاد و هشتاد پخش شدند.

همچنین، توکل از حضور مرتضی تبریزی در مجموعه طنز نمایشی «چهل تیکه» به کارگردانی ارژنگ امیرفضلی نیز اشاره کرد. او به اهمیت مراقبت‌های خواهر محترم مرتضی تبریزی اشاره کرد و از زحمات ایشان قدردانی کرد.

مرتضی تبریزی، هنرمند خلاق و استعدادمند، یک هفته پیش درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. آثار و فعالیت‌های هنری او همواره به یاد ماندنی خواهد ماند و سعید توکل، با به یاد آوردن این موارد، از وی یاد کرد و به او احترام گذاشت.

۱۱:۰۸سعید توکل ـ سردبیر پیشین برنامه قدیمی «صبح جمعه با شما» ـ از سال‌ها همکاری مرتضی تبریزی در رادیو که با برنامه «صبح جمعه با شما» شکل گرفت و در «جمعه ایرانی» تداوم پیدا کرد، سخن گفت و در عین حال از دو شخصیت به یادماندنی او «داداشی تاکاشی» و «غضنفر لوپو» در طنزهای تلویزیون یاد کرد.توکل به بهانه درگذشت مرتضی تبریزی در گفت‌وگویی با ایسنا شرکت کرد و این چنین گفت: زنده‌یاد مرتضی تبریزی به دلیل عشق و علاقه‌ای که از همان ابتدا به عالم موسیقی و بازیگری داشت، خاطرم هست اوایل دهه ۷۰ بود که از طرف دوستی به من در رادیو معرفی شد و با کارورزی و کارآموزی نزد هنرمندان و صداپیشگان بزرگی که مرتب مشغول تولید برنامه «صبح جمعه با شما» بودند، در جمع آنها جا پیدا کرد؛ بزرگانی مثل زنده‌یاد منوچهر نوذری، آقای جاویدنیا، مرحوم اصغر افضلی، مرحوم رضا عبدی و سایر دوستان و از همان زمان با وقف تمام فرصت‌ها و ساعات زندگی‌اش، به شیوه خستگی‌ناپذیری مراتب رشد خودش را طی کرد.توکل در ادامه یادآور شد: مرحوم تبریزی بعد از پایان دوره ۱۵ ساله کار “صبح جمعه باشما” در کنار گروه یکپارچه ما باقی ماندند و طی دوسال در رادیو تهران با برنامه “قند و نمک” و سپس همزمان از آغاز برنامه تکرار نشدنی “جمعه ایرانی” در رادیو ایران به مدت ۱۳ سال همکاری مداوم و حضوری شیرین داشتند.سردبیر برنامه قدیمی «جمعه ایرانی» سپس درباره نقش های ماندگار مرتضی تبریزی گفت: از جمله نقش‌های ماندگار و نقش‌آفرینی‌هایی که در تلویزیون باید از آنها یاد کنم و اکثر هموطنان قدیمی و مخاطبان در خاطر دارند، برنامه شاد «جدی نگیرید» بود که کاراکتر «داداشی تاکاشی» مدل چینی را به همراه بهزاد محمدی نقش آفرینی می کرد.او یادآور شد: بازی در ویدئوکلیپ‌های موزیکال طنز به همراه مهران امامیه عزیز، همچنین ایفای نقش کاراکتر «غضنفر لپو» در نمایش‌های «روستای زندگی» از جمله کاراکترهای ایشان بود. برنامه «جدی نگیرید» هم سه سال در سال‌های ۷۶ و ۷۷ و ۷۸ از شبکه سه سیما پخش شد.توکل همچنین درباره سایر فعالیت‌های مرحوم تبریزی یادآور شد که در مجموعه طنز نمایشی «چهل تیکه» به کارگردانی ارژنگ امیرفضلی در سال ۸۲ در شبکه پنج سیما بازی داشته است.سردبیر باسابقه برنامه‌های طنز رادیویی، در پایان اظهار کرد: مرتضی تبریزی در سال‌های پایانی عمرش با چند بیماری دست و پنجه نرم کرد و لازم است از مراقبت‌های خواهر گرامی‌اش خانم دکتر تبریزی که خیلی برای این هنرمند زحمت کشیدند یاد و قدردانی کنیم. روحشان شاد.مرتضی تبریزی طناز «جمعه ایرانی» و مجموعه‌های طنز تلویزیون، یک هفته قبل درگذشت و در یکی از قطعات بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.سعید توکل عکس‌های قدیمی با حضور مرتضی تبریزی در برنامه «جمعه ایرانی» را در اختیار ایسنا قرار داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها