قیمت اینترنت به شدت در حال افزایش است؛ ۳۴ درصد افزایش برای آینده پیش‌بینی شده است

دسامبر 28, 2023 0 نظر 45

افزایش ۳۴ درصدی قیمت اینترنت در راه است

به گزارشات اخیر، قرار است هزینه اشتراک اینترنت در آینده نزدیک با افزایش ۳۴ درصدی مواجه شود. این افزایش قیمت که برخی اپراتورهای ارتباطات قرار است اعمال کنند، می‌تواند برای کاربران نگران کننده باشد.

این افزایش قیمت به دلیل افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اینترنت و نیز افزایش تقاضا برای اینترنت بوده است. این امر می‌تواند برای کاربران اثرات منفی داشته باشد و باعث شود که برخی از آن‌ها از استفاده از خدمات اینترنت ناامن باشند.

از سوی دیگر، اپراتورهای ارتباطی این گونه تصمیمات را به دلیل نیاز به پوشش هزینه‌های اضافی و نگهداری از سطح خدمات خود می‌گیرند. این امر می‌تواند در آینده به بهبود کیفیت خدمات اینترنت منجر شود، اما همچنین می‌تواند برای کاربران به عنوان یک بار مالی دیگر تلقی شود.

اپراتورهای ارتباطی با پذیرفتن شروط سازمان تنظیم مقررات توانستند مجوز افزایش ۳۴ درصدی قیمت اینترنت را دریافت کنند.

اپراتورهای ارتباطی طی ماه‌های گذشته بارها درخواست خود مبنی بر افزایش قیمت اینترنت را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباط رادیویی ارسال کردند و هر بار با مخالفت این سازمان روبه‌رو شدند. در همین راستا اخیرا مدیران عامل ۸ اپراتور ارتباطی نامه‌ای را به رئیس جمهور فرستادند و بر افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه اینترنت تاکید کردند.

اپراتورها از دلایل خود برای افزایش ۲ برابری قیمت اینترنت به مواردی چون نبود منابع مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در فناوری‌های جدید نظیر اینترنت نسل پنجم، افزایش نرخ ارز در سال‌های اخیر، کاهش شدید قدرت سرمایه‌گذاری اپراتورها، عدم تناسب افزایش تعرفه با افزایش هزینه‌های نگهداری و توسعه شبکه در سنوات گذشته و عدم تناسب توسعه زیرساخت ارتباطی مورد نیاز برای پشتیبانی از اقتصاد دیجیتال اشاره کردند.

موافقت با افزایش ۳۴ درصدی قیمت اینترنت

در همین راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد سازمان تنظیم مقررات با درخواست افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت اینترنت توسط اپراتورها مخالف است. البته رگولاتوری در حالی با افزایش تعرفه زیر نرخ تورم موافقت می‌کند که اپراتورها نیز شروطی را برای افزایش شاخص‌های بهبود کیفیت شبکه بپذیرند.

قیمت اینترنت

وزیر ارتباطات اعلام کرد اگر اپراتورها شروط ابلاغی را بپذیرند، این شروط در پروانه اپراتورها درج خواهد شد تا دارای ضمانت اجرایی لازم باشد. همچنین رگولاتوری هرگز موافق افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه نخواهد بود و این افزایش حداکثر در سقف تورم سالیانه انجام خواهد شد.

اکنون خبرها حاکی از آن است اپراتورهای ارتباطی شب گذشته در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حضور پیدا کردند و شروط این سازمان برای افزایش ۳۴ درصدی تعرفه اینترنت را پذیرفتند. از سه شرطی که اپراتورها برای دریافت مجوز افزایش قیمت باید انجام دهند می‌توان به «افزایش سایت‌های نسل پنجم به ۱۰ درصد تا پایان سال ۱۴۰۳»، «افزایش پوشش نسل چهارم در کشور به ۹۶ درصد تا پایان سال ۱۴۰۳» و «افزایش ۳۰ درصدی میانگین سرعت اینترنت در ۶ ماه آینده» اشاره کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها