معرفی برندگان جشنواره تئاتر پارس پس از چهار روز رقابت

دسامبر 30, 2023 0 نظر 89

جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس به پایان رسید و اختتامیه آن در تالار حافظ شیراز برگزار شد. در این مراسم، مقامات فرهنگی به‌همراه هنرمندان و داوران حضور داشتند. در این اختتامیه، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امیدوار بود که هنرمندان بتوانند عرصه تئاتر کشور را گسترده‌تر کنند. همچنین، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز از استقبال بی‌نظیر مخاطبان از جشنواره تعریف کرد و بابیان کرد که این استقبال نشان از فرهنگ مردم استان فارس دارد. هنر نمایش، بستری برای ایجاد نشاط و امید و انگیزه بیشتر در جامعه است. در این اختتامیه، همچنین از دو هنرمند پیشکسوت تئاتر استان فارس تقدیر و تشکر شد. هیئت‌داوران بخش خیابانی و صحنه‌ای، برگزیدگان این بخش‌ها را معرفی کردند و سه نمایش صحنه‌ای به جشنواره فجر معرفی شدند. این برگزیدگان به چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه خواهند یافت.

۱۵:۱۲جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس، با معرفی دو اثر خیابانی و سه نمایش صحنه‌ای به چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، به پایان رسید.
به گزارش روابط‌عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، آیین اختتامیه جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس، شاشواه جمعه هشتم دی در تالار حافظ شیراز برگزار شد.
محمود سالاری (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، مهدی حامد سقایان (دبیر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر)، حمیدرضا قانعی (دبیر جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس) و اسرافیل فرج‌اللهی (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران)، به همراه داوران و جمعی از هنرمندان پیشکسوت تئاتر فارس، در اختتامیه این رویداد هنری حاضر بودند.
امید به درخشش همیشگی صحنه تئاتر کشور
محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم، ضمن تقدیر از همه برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران این جشنواره گفت: «امیدوارم همه گروه‌هایی که در این جشنواره حاضر بودند و هنر خود را به نمایش گذاشتند، بتوانند عرصه تئاتر کشور را گسترده‌تر، عمیق‌تر و باورمندتر کنند.»
او ادامه داد: «امید، یگانه کلیدواژه‌ای است که همه باید به آن پایبند باشیم. امیدوارم که امید در صحنه‌های تئاتر همیشه و همیشه بدرخشد.»
استقبال مردم از جشنواره ما را شوکه کرد
حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و دبیر جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس نیز طی سخنانی گفت: «امیدوارم چراغ تئاتر بیش‌ازپیش روشن بماند. در مدت برگزاری جشنواره، همه سالن‌ها مملو از جمعیت بود. این استقبال مخاطبان بیش‌ازحد انتظار بود و ما را هم شوکه کرد.»
او بابیان اینکه این استقبال نشان از فرهنگ مردم استان فارس دارد، افزود: «هنر نمایش به‌ویژه جشنواره تئاتر منطقه‌ای زمینه فکر و تأمل را فراهم می‌کند و بستری است برای ایجاد نشاط، امید و انگیزه بیشتر در جامعه.»
تقدیر از دو پیشکسوت تئاتر استان فارس
در ادامه مراسم، محمود سالاری، کاظم نظری، محمود فرهنگ و حمیدرضا قانعی با حضور روی صحنه، از محمدجواد بخشی‌زاده و علی نقی‌رزاقی، هنرمندان پیشکسوت تئاتر استان فارس تقدیر کردند.
بخشی‌زاده در سخنانی کوتاه گفت: «از تمامی هنرمندان عزیز خواهش می‌کنم کارهای خارجی و آثار هنرمندان بزرگی چون شکسپیر، برشت و… را مطالعه کنند اما کنار بگذارند و از فرهنگ و ادبیات خودمان کار کنند. ما متون و ادبیات خیلی خوبی داریم و باید از داشته‌های خودمان بهره ببریم.»
معرفی برگزیدگان دو بخش خیابانی و صحنه‌ای جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس، ادامه‌بخش این مراسم بود.
برگزیدگان نمایش‌های خیابانی جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس
هیئت‌داوران بخش خیابانی، شامل محمود فرهنگ، جلال‌الدین حدپور‌سراج و شاهد پیوند، برگزیدگان را به شرح زیر معرفی کرد:
طراحی بروشور:هیئت‌داوران در این بخش با اهدای لوح و جایزه نقدی، از محمدمهدی کشوری، طراح بروشور «به سرعت‌گیرها دقت کنید» و پژمان مهراب‌پور برای بروشور «یک‌خانه یک شهر» تقدیر کردند.
طرح و ایده:هیئت‌داوران در این بخش، لوح و جایزه نقدی خود را به مجتبی لاله‌زاری برای طرح و ایده نمایش «اینا رو می‌بینی آقای رنگو» و فرزاد صبوری، طراح نمایش «نگاتیو» اهدا کردند.جایزه سوم این بخش، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به طرح و ایده نمایش «تابوهای سیاه در قاب‌های مینیاتوری» از پرویز جلیل‌نژاد رسید.جایزه دوم‌ این بخش، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به «باشد وقتی دیگر» به پژمان شاهوردی اهدا شد.جایزه اول این بخش، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به کیان آذرپناه برای طرح نمایش «۱۹۶۸۳۷» تقدیم شد.
بازیگری زن:هیئت‌داوران، با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به فاطمه علوانی برای بازی در نمایش «قهرمان غریب»، از این هنرمند تقدیر کرد.جایزه سوم این بخش، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مریم نیک‌آیین برای بازی در نمایش «بی‌سقفی» اهدا شد.جایزه دوم این بخش، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به شکوفه عاشوری برای بازی در نمایش «حکایت دردسرهای یک زندگی» رسید.جایزه اول این بخش، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی را، معصومه جهانپور برای بازی در نمایش «تابوهای سیاه در قاب‌های مینیاتوری» دریافت کرد.
بازیگری مرد:هیئت‌داوران با اهدای لوح و جایزه نقدی به سعید خبیری و احمد شنبه‌نیا، از این دو هنرمند تقدیر کرد.جایزه سوم بازیگری، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به بهمن تقی‌پور برای نمایش «درد و ایده» اهدا شد.جایزه دوم این بخش، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به حبیب‌الله ناصری برای بازی در نمایش «باشد وقتی دیگر» رسید.جایزه اول بازیگری مرد، شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی را، محمدمهدی بزرگ‌زاده برای بازی در نمایش «بی‌سقفی» دریافت کرد.
کارگردانی:هیئت‌داوران با اهدای لوح و جایزه نقدی برای کارگردانی نمایش «کوارتت»، از مهدی منصوری و برای کارگردانی مشترک نمایش خیابانی «یک‌خانه یک شهر»، از پژمان مهراب‌پور و آمنه پورحسینی تقدیر کرد.رتبه سوم کارگردانی، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به فرزاد صبوری، کارگردان نمایش «نگاتیو» اهدا شد.رتبه دوم کارگردانی، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش نیز به رضا وفانیا، کارگردان نمایش «تابوهای سیاه در قاب‌های مینیاتوری» رسید.رتبه اول کارگردانی، لوح تقدیر و جایزه نقدی برای نمایش «باشد وقتی دیگر» را، شیوا قاسمی دریافت کرد.
معرفی مشروط دو نمایش خیابانی به جشنواره فجر
هیئت‌داوران بخش خیابانی، دو نمایش «باشد وقتی دیگر» به کارگردانی شیوا قاسمی و «تابوهای سیاه در قاب‌های مینیاتوری» به کارگردانی رضا وفانیا را بدون الویت و به‌صورت مشروط، به دبیرخانه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی کرد.
برگزیدگان بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر منطقه‌ای پارس
هیئت‌داوران بخش صحنه‌ای، شامل ابوالفضل همراه، اصغر خلیلی و محمد نجاری، برگزیدگان را به شرح زیر معرفی کرد:
طراحی بروشور:رتبه سوم طراحی بروشور به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش، به میثم نامدار برای بروشور نمایش «تبار خون» اهدا شد.رتبه دوم به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش، به مرتضی فرحناک برای بروشور نمایش «تُرنا» رسید.رتبه اول به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش، به مجتبی موسوی برای بروشور نمایش «چشم‌های بسته از خواب» اهدا شد.
موسیقی:رتبه سوم بخش موسیقی به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی، به علی پیل‌آرام برای موسیقی نمایش «به‌وقت خوب مُردن» رسید.رتبه دوم بخش موسیقی به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی، به حسین افروز برای موسیقی نمایش «چشم‌های بسته از خواب» اهدا شد.رتبه اول بخش موسیقی به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی را، گروه موسیقی نمایش «دختر ساحل» دریافت کرد.
طراحی نور:در این بخش، با اهدای لوح و جایزه نقدی، از مهدی آشوغ برای طراحی نور نمایش «اول‌شخص مفرد» تقدیر شد.ایمان نخلستانی نیز در این بخش با دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی برای طراحی نور نمایش «سایلنت، هملت، سایلنت»، به‌عنوان برگزیده معرفی شد.
طراحی لباس:رتبه سوم طراحی لباس به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به‌صورت مشترک به عاطفه کهوری و نسرین صابری برای نمایش «دختر ساحل» و همچنین به راضیه فصیح برای نمایش «لولیدن در آخرین خواب کسی که هرگز نخوابیده بود» اهدا شد.رتبه دوم طراحی لباس نیز به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به مسلم نارکی برای نمایش «نسناس» رسید.
طراحی صحنه:هیئت‌داوران در این بخش، با اهدای لوح و جایزه نقدی، از بهنام رضاییان طراح صحنه نمایش «استخوان‌های هملت در دهان سگ خانگی مرده» و داوود پارسا برای «لولیدن در آخرین خواب کسی که هرگز نخوابیده است» تقدیر کرد.رتبه سوم این بخش به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به میلاد هارونی برای نمایش «سایلنت، هملت، سایلنت» رسید.رتبه دوم به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به روح‌الله خدامی برای نمایش «خن» اهدا شد.رتبه اول به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش را هم زهرا مرادی‌پور برای نمایش «اول‌شخص مفرد» دریافت کرد.
بازیگری کودک:در این بخش، با اهدای لوح و جایزه نقدی، از ابوالفضل پارسا برای بازی در نمایش «لولیدن در آخرین خواب کسی که هرگز نخوابیده است»، فاطمه قادریان و سینا حاجی ابراهیمی برای نمایش «آیفون» و هانیه پورمقدم برای بازی در نمایش «رسم‌الخط»، تقدیر شد.
بازیگری زن:رتبه سوم این بخش به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به‌صورت مشترک به زهرا لطفی برای نمایش «ناگفته‌های گودال ابوفارس» و شکوفه جودکی برای نمایش «اول‌شخص مفرد» رسید.رتبه دوم این بخش به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به ستایش صفدری برای نمایش «نسناس» اهدا شد.رتبه اول این بخش به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی را، مهنوش بلیان برای نمایش «اول‌شخص مفرد» به‌دست آورد.
بازیگری مرد:در این بخش، با اهدای لوح و جایزه نقدی، از حجت دهقان برای نمایش «میردوست دلارته» و مهدی خجستگی برای نمایش «ترنا» تقدیر شد.رتبه سوم این بخش به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی، به داوود پارسا برای نمایش «لولیدن در آخرین خواب کسی که هرگز نخوابیده است» و عباس قاسمی برای نمایش «شازو» رسید.رتبه دوم این بخش به همراه لوح و جایزه نقدی، به محسن خدادادی برای نمایش «اول‌شخص مفرد» و محمد طاهری برای نمایش «سایلنت، هملت، سایلنت» تقدیم شد.رتبه اول این بخش به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی را، احمد جلالی برای نمایش «سایلنت، هملت، سایلنت» به‌دست آورد.
نویسندگی:رتبه سوم بخش نویسندگی به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به مسلم نارکی برای نمایشنامه «نسناس» اهدا شد.رتبه دوم به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به سعید بادینی برای نمایشنامه «آیفون» رسید.رتبه اول بخش نویسندگی به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی را نیز مهدی آشوغ برای نمایشنامه «اول‌شخص مفرد» دریافت کرد.
کارگردانی:هیئت‌داوران در بخش کارگردانی، فردی را به‌عنوان رتبه سوم معرفی نکرد.رتبه دوم کارگردانی به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به میلاد هارونی برای نمایش «سایلنت، هملت، سایلنت» رسید.رتبه اول کارگردانی، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به صورت مشترک به داوود پارسا برای نمایش «لولیدن در آخرین خواب کسی که هرگز نخوابیده بود» و مهدی آشوغ برای نمایش «اول‌شخص مفرد» اهدا شد.
سه نمایش صحنه‌ای به جشنواره فجر معرفی شدند
طبق رأی هیئت‌داوران بخش صحنه‌ای، سه نمایش «اول‌شخص مفرد» به کارگردانی مهدی آشوغ از اندیمشک خوزستان، «سایلنت، هملت، سایلنت» به کارگردانی میلاد هارونی از اهواز خوزستان و «لولیدن در خواب کسی که هرگز نخوابیده بود» به کارگردانی داوود پارسا از گچسارانِ کهگیلویه و بویراحمد، به‌صورت مشروط به دبیرخانه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.بیست‌وهشتمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر، دی ۱۴۰۲ در استان‌های فارس (پارس)، خراسان رضوی (خاوران)، سمنان (راه ابریشم) و آذربایجان شرقی (سهند) برگزار می‌‌شود و برگزیدگان این رویداد هنری به چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه خواهند یافت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها