معرفی بهترین‌های جشنواره ساندنس سال چهلم

ژانویه 27, 2024 0 نظر 26

جشنواره فیلم ساندنس به برندگان سال ۲۰۲۴ تجلیل کرد. در بخش رقابتی سینمای داستانی آمریکا، فیلم «در تابستان‌ها» به کارگردانی الساندرا لاکورازا سامودیو جایزه بزرگ هیات داوران را از آن خود کرد. در بخش مستند آمریکایی، «جنگ پرسلاین» برای تصویر هنرمندانی که در اوکراین به سرباز بدل شده‌اند، با جایزه اصلی تجلیل شد. همچنین، جایزه برتر در بخش سینمای مستند جهان به «نوعی جدید از بیابان» و جایزه برتر در بخش داستانی جهان به فیلم «سوجو» اهدا شد. مدیر جدید جشنواره نیز در مراسم چهلمین سالگرد جشنواره از فیلمسازان تحت تأثیر آثارشان تقدیر کرد. این جشنواره توانست از بین هزاران فیلم ارسال شده، آثار برگزیده‌ای را مورد تقدیر قرار دهد، از جمله «دیدی» و «دختران».

۸:۵۱جشنواره فیلم ساندنس روز جمعه با اهدای جوایز سالانه خود در پارک سیتی یوتا، از فیلم‌های مستقل سال تجلیل کرد.به گزارش مهر به نقل از ورایتی، جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۲۴ روز پیش با اهدای جوایز به برندگان این دوره از بهترین‌ها تجلیل کرد.

جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره در بخش رقابتی سینمای داستانی آمریکا به «در تابستان‌ها» از نویسنده و کارگردان الساندرا لاکورازا سامودیو تعلق گرفت. این فیلم در مورد دختری است که در بازدید سالانه از خانه پدری‌اش در نیومکزیکو، پدر آشفته اما دوست داشتنی را بازمی‌یابد. در بخش مستند آمریکایی هم «جنگ پرسلاین» برای تصویر هنرمندانی که در اوکراین به سرباز بدل شده‌اند، با جایزه اصلی این بخش تجلیل شد.جوایز برتر در بخش سینمای مستند جهان به «نوعی جدید از بیابان» برای فیلمی درباره خانواده‌ای وحشی که باید پس از مرگی نابهنگام به دنیای مدرن بازگردند، تعلق گرفت.«سوجو» که برنده فیلم بخش داستانی شد هم درباره یتیمی ۴ ساله است که ممکن است نتواند هرگز از آینده‌اش که کار برای کارتل مواد مخدر است، فرار کند.یوجین هرناندز، مدیر جدید جشنواره فیلم ساندنس، مراسم چهلمین سالگرد این جشنواره را آغاز کرد و ضمن تقدیر از فیلمسازانی که آنجا گرد آمده بودند، گفت: برخی از شما ممکن است با یک جایزه اینجا را ترک کنید، اما همه شما از بین ده‌ها هزار فیلم ارسال شده انتخاب شده‌اید و آثار شما ما را از قبل تحت تأثیر قرار داده است.از برندگان بزرگ بخش داستان می‌توان از «دیدی» ساخته شان وانگ و مستند هیجان‌انگیز «دختران» نیز نام برد. جک بگرت کارگردان موزیک ویدیو هم جایزه مبتکر «نکست» را برای فیلم سینمایی «مرگ کوچک» با بازی دیوید شویمر و دومینیک فیک از آن خود کرد.فهرست کامل برندگان ساندنس چنین است:بخش رقابتی مستند جهانجایزه ویژه هیات داوران: «شبانه‌ها» کارگردان و تهیه‌کننده: انیربان دوتا، کارگردان: آنوپاما سرینیواسانجایزه ویژه هیات داوران برای نوآوری سینمایی: یوهان گریمونپرز کارگردان «موسیقی متن یک کودتا».جایزه کارگردانی: بنجامین ری برای کارگردانی «ایبلین»جایزه بزرگ هیات داوران: «نوعی جدید از بیابان»بخش رقابتی فیلم داستانی جهانجایزه ویژه هیات داوران برای موسیقی اوریجینال: پیتر ریبرن برای «رسیدگی به مردگان»جایزه ویژه هیات داوران برای بازیگری: پرتی پانی گراهی برای «دختران دختر خواهند بود»جایزه کارگردانی: «در سرزمین برادران» رها امیرفضلی و علیرضا قاسمیجایزه بزرگ هیات داوران: «سوجو»بخش رقابتی مستند آمریکاجایزه ویژه هیات داوران برای صدا: «گاوچو گائوچو»جایزه ویژه هیات داوران برای هنر تغییر: «اتحاد»جایزه تدوین جاناتان اوپنهایم: «فریدا»، کارلا گوتیرزجایزه کارگردانی: «نیشکر»، جولیان بریو نویزکت و امیلی کاسیجایزه بزرگ هیات داوران: «جنگ پُرسلاین»بخش رقابتی فیلم داستانی آمریکاجایزه ویژه هیات داوران برای اجرا: نیکو پارکر برای «ساحل خورشید»جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین گروه: ایزاک وانگ، جوآن چن، شرلی چن، چانگ لی هوآ برای «دیدی»جایزه فیلمنامه نویسی والدو سالت: جسی آیزنبرگ برای «یک درد واقعی»جایزه کارگردانی: الساندرا لاکورازا برای «در تابستان‌ها»جایزه بزرگ هیات داوران: «در تابستان‌ها»جوایز نکستجایزه ویژه هیات داوران نکست: «خطوط آرزو»جایزه مبتکر نکست: «مرگ کوچک»جوایز تماشاگرانجوایز تماشاگران نکست: «کاسه زانو»جایزه تماشاگران مستند جهان: «ایبلین»جایزه تماشاگران فیلم داستانی جهان: «دختران دختر خواهند بود»جایزه تماشاگران مستند آمریکا: «دختران»جایزه تماشاگران فیلم داستانی آمریکا: «دیدی»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها