وزیر صمت اعلام کرد: قیمت گذاری دستوری خودروها به زودی کنار گذاشته خواهد شد!

دسامبر 29, 2023 0 نظر 80

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرد که قیمت گذاری دستوری خودروها در آینده نزدیک حذف خواهد شد. این تصمیم اهمیت زیادی برای بازار خودرو دارد و می‌تواند تأثیرگذاری بزرگی بر روند فروش خودروها و همچنین رونق صنعت خودروسازی داشته باشد.

حذف قیمت گذاری دستوری به معنای اوراق گواهی وضع قیمت توسط دولت برای خودروها است. این تصمیم وزیر صمت به منظور افزایش رقابت‌پذیری در بازار خودرو و همچنین افزایش تولید در این صنعت اتخاذ شده است.

با حذف قیمت گذاری دستوری، شرکت‌های خودروساز می‌توانند با توجه به عرضه و تقاضا قیمت خودروها را مشخص کرده و با رقابت در بازار، قیمت‌های مناسب‌تری را به مصرف‌کننده ارائه دهند. این امر می‌تواند منجر به کاهش قیمت خودروها و افزایش تنوع محصولات در بازار شود که در نتیجه انتخاب گسترده‌تری برای مصرف‌کنندگان به وجود می‌آورد.

از طرفی، این تصمیم می‌تواند تولید صنعت خودروسازی را تشویق کرده و به توسعه اقتصاد کشور کمک کند. اما در عین حال، نظارت مناسب بر بازار و جلوگیری از تورم قیمت‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

۰۸ دی ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۵۸

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعیین تکلیف ثبت نام کنندگان خودروهای وارداتی، از حذف قیمت گذاری دستوری خودرو در بازار ایران در آینده نزدیک خبر داد.

عباس علی‌آبادی، وزیر صمت در حاشیه سومین رویداد صنعت دانش‌بنیان با محوریت صنایع کوچک و زیست‌بوم فناوری اظهار کرد تا پیش از پایان سال جاری، ۳۱ هزار نفری که برای خودروهای وارداتی ثبت نام کرده بودند، تعیین تکلیف می‌شوند. بر اساس جدیدترین اخبار خودرو و به‌گفته علی‌آبادی، تاکنون حدود ۱۷ هزار نفر از متقاضیان تعیین تکلیف شده‌اند و تعداد زیادی از آنها خودروهای ثبت نامی خود را دریافت کرده‌اند. تعدادی از خودروهای وارداتی در مسیر شماره‌گذاری هستند و مابقی آنها نیز تا چند ماه آینده به ثبت نام کنندگان تحویل می‌شوند. بنابراین تاخیری در مسیر واردات خودرو نیست و هیچ مشکل اساسی در این زمینه وجود ندارد.

حذف قیمت گذاری دستوری خودرو نزدیک است

وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم درباره وضعیت قیمت گذاری خودروهای موجود در بازار ایران اظهار کرد ایده اصلی وزارت صمت، آزادسازی قیمت‌ها و حذف قیمت گذاری دستوری خودرو است، اما این موضوع به سلسله اقداماتی نیاز دارد. وی تاکید کرد باید انحصارها را بشکنیم و شرایط رقابتی را به‌وجود بیاوریم. تا وقتی رانت در اختیار بنگاه‌ها و شرکت‌ها است، باید مدیریت و کنترل را انجام دهیم و هدف از این کار بهبود وضعیت و ایجاد فرصت بهتر برای مردم است؛ به همین دلیل باید در قیمت گذاری ورود کنیم. علی‌آبادی در ادامه گفت:

به‌زودی در حوزه خودرو به شرایطی نزدیک می‌شویم که دیگر به قیمت گذاری دستوری نیازی نخواهیم داشت. در حال حاضر تولید در حال بیشتر شدن است و دولت نیز با تجدید نظر در تعرفه واردات خودروهای برقی، فرصتی را به‌وجود آورده تا مردم بدون محدودیت و انحصار بتوانند نیازهای خود را تامین کنند.

وزیر صمت با اشاره به لزوم حرکت به سمت تولید دانش‌بنیان‌ها در صنعت خودرو، بیان کرد صنعت خودرو دانش‌بنیان و صادرات‌محور است و هم‌اکنون نیز تلاش می‌شود شهرک‌های صنعتی را به دانش‌بنیان‌ها متصل کنیم و این هدف اصلی ما است. در رویدادی که در آن قرار داریم، مسائل صنعت به شرکت‌های دانش‌بنیان سپرده می‌شوند تا آنها به حل مسائل کشور کمک کرده و به نیازهای فناورانه کشور پاسخ بگویند. شهرک‌های صنعتی به تخصصی تبدیل می‌شوند و شهرک‌های فناوری ایجاد خواهند شد تا نیازهای فناورانه کشور را برطرف کنند. در واقعا این شرکت‌های دانش‌بنیان و کارگزاران فناوری هستند که می‌توانند ایده‌ها را به محصولات فناورانه تبدیل کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها