برنامه های رادیویی برای شب های شور و شاد

مارس 28, 2024 0 نظر 52

برنامه‌های ویژه شب های قدر در شبکه‌های رادیویی با موضوعات مختلف از اعمال شب قدر و تحلیل ادعیه تا پوشش مراسم احیا و فضایل ماه رمضان طبق سنن هر سال برگزار می‌شود. برنامه‌ها شامل برنامه‌های ادبی، مناسبتی، موسیقی، تفسیر قرآن و سیره امام علی (ع) است. جزئیات برنامه‌ها از شبکه مختلف معرفی شده است. برنامه‌ها شامل برنامه‌های اجرای موسیقی و داستان‌های ادبی مختلف است که به اثرات تعالیم اسلامی و تأثیرات امام علی (ع) می‌پردازد. همچنین برنامه‌ها شامل برنامه‌های معنوی و احیای مراسم شب های قدر است. برنامه‌ها از شب های مختلف رادیویی تا پایان ماه رمضان پخش می‌شود و هر شبکه دارای برنامه‌های ویژه خود است. این برنامه‌ها از برنامه‌های مذهبی تا برنامه‌های تفسیری و ادبی شامل خوانش منظومه ادبی “علی نامه” نیز پوشش می‌دهند. همچنین مراسم شب قدر از حرم عبدالعظیم حسنی (ع) نیز به مناسبت شب‌های قدر در رادیو پخش می‌شود. تلاش برنامه‌ها این است که فضای معنوی و مذهبی را در این شب‌های مهم به شنوندگان ارائه کنند.

۱۰:۱۷قرار عارفان در ویژه برنامه های “شب های قدر” رادیو//رادیو همراه با شب زنده داران لیالی قدر//احیای “شب های قدر” روی موج رادیو
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، شبکه های رادیویی طبق سنن هر سال، ویژه برنامه های متنوعی با مضامین متفاوت همچون اعمال، تحلیل و تفسیر ادعیه شب قدر، پوشش مراسم احیا و …تدارک دیده است. جزئیات برنامه های هر شبکه در ادامه آمده است.
آیین های مناسبتی با روایت مریم نشیبارادیو ایران در برنامه «به نام عشق» به جنبه‌های شناختی عمیقی از وصیت نامه امام علی (ع) می پردازد و کوشش دارد تا اثر تعالیم اسلامی را در کلام گهربار حضرت بازخوانی کند. این برنامه جمعه ۱۰ فروردین ساعت ۹:۳۰ به تهیه کنندگی حسین معصومی پخش می شود. «باغ ارغوان» نیز از همان تاریخ تا پایان شب های قدر، نواها و آیین های مناسبتی را با اجرای مریم نشیبا و تهیه كنندگی ندا حاجی اسماعیلی ساعت ۱۵ روانه آنتن می کند. «گوهران» ویژه برنامه دیگری است که با رویكرد جایگاه امام علی (ع) در نشر مبانی و آموزه های اسلامی، ارائه الگویی از سبك علوی روایات و درك فضایل ماه رمضان، جمعه ۱۰ فروردین ساعت ۱۰ تقدیم علاقه مندان می شود.«قرارآسمانی» كه غروب های ماه رمضان به هنگام افطار از رادیو ایران پخش می شود، در شب نوزدهم ماه مبارك رمضان همزمان از فضیلت و اعمال شب های قدر، درك و فضیلت شب قدر و شب زنده داری و اعمال شب نوزدهم ماه رمضان می گوید.برنامه «شهر رمضان» که هر شب به صورت زنده پخش می شود، در این مدت به صورت ویژه از فضایل اخلاقی امیر المونین علی (ع) خوااد گفت. “نور باران» در ایام شب های قدر دعای آسمانی جوشن كبیر را به همراه مناجات و ادعیه شب های قدر پخش می كند. همچنین ارتباط مستقیمی با مساجد و حسینیه ها، برای مراسم شب قدر دارد. این در تاریخ های ۱۰، ۱۲ و ۱۴ فروردین ساعت ۲۲ تقدیم می شود.
شب های قدر از حرم عبدالعظیم حسنی(ع)شبکه رادیویی تهران شب های قدر با ویژه برنامه«باغ فیض» از حرم عبدالعظیم حسنی (ع) تقدیم مومنان خواهد می‌شود. این برنامه در این ایام ساعت ۲۱:۳۰ شب از گروه تاریخ و معارف تقدیم عزاداران می شود.مخاطبان می‌توانند همچنین در این ایام بخش «ترتیل» رادیو تهران را از ساعت ۳ بامداد بشنوند. علاوه بر این سخنرانی مذهبی با موضوع اعمال شب های قدر و فضیلت این شب ها از ساعت ۲ و ۳۰ بامداد برای مخاطبان صدای پایتخت پخش می‌شود. «الهیه» ویژه‌برنامه سحرگاهی رادیو تهران که شب های قدر از ساعت ۴ بامداد به‌ صورت زنده با بخش ادعیه و مناجات شب های قدر از موج رادیو تهران تقدیم مخاطبان می‌شود.برنامه افطاری شبکه رادیویی تهران با عنوان “جنت‌آباد” از ساعت ۱۷ تا عید سعید فطر به‌ صورت زنده از رادیو تهران پخش خواهد شد.
ماه شب های کوفهرادیو فرهنگ در شب‌های قدر ویژه برنامه های متنوعی تدارک دیده که ساعت ۲۳ تا۲:۳۰ بامداد به پخش مراسم دعای جوشن کبیر، سخنرانی و احیای شب‌های قدر از مسجد بلال سازمان صدا و سیما اختصاص دارد. ۱۱ فروردین نیز از ساعت۱۳ تا ۱۴ گروه تاریخ و اندیشه ویژه برنامه ای را از بنیاد نهج البلاغه روانه آنتن رادیو فرهنگ می کند.علاقه‌مندان به نمایش‌های رادیویی نیز در این ایام ساعت ۲۰ می توانند‌ نمایش « ماه شب های کوفه»‌را با محور زندگی امام علی (ع) و سیره عملی ایشان بشنوند.این برنامه كه قالب نمایشی دارد با نگاهی تاریخی به زندگی امام علی (ع) روایتی از اسوه و سیره اخلاقی و رفتاری مولای متقیان خواهد داشت.برنامه «علی نامه» با موضوع بررسی زندگی و خصایص مولای متقیان علی (ع) هرشب ساعت ۲۲ از رادیو فرهنگ پخش می شود.حجت الاسلام والمسلمین حائری زاده كارشناس برنامه «علی نامه» ضمن بیان فضایل امام علی (ع) از منظر آیات و روایات، جایگاه و مقام ایشان را از منظر رسول اكرم (ص) را نیز بیان می كند. در ادامه این برنامه حجت الاسلام سیدمحمد موسوی حجازی در خصوص اهمیت شب های قدر صحبت می کند و بهروز رضوی نیز در بخش هایی از برنامه حكمت هایی از نهج البلاغه را می خواند.معرفی و خوانش منظومه ادبی «علی نامه» كه اولین منظومه ادبی شیعه دوازده امامی از دیگر بخش هایی است كه اجرای آن را بهروز رضوی برعهده دارد.
از عطر وصل تا شب وصلرادیو نمایش برای ایام قدر برنامه های ویژه ای تدارک دیده است. “عطر وصل” ویژه برنامه ایام شهادت حضرت علی (ع) است که به نویسندگی نسیم السادات صباغان و نرجس فروغی، تهیه کنندگی نسیم السادات صباغان،گویندگی نرجس فروغی و علیرضا تابان و گزارشگری و ارتباطات آتنا سادات محمد پناه از ۱۰ فروردین ساعت ۷:۳۰ از رادیو نمایش پخش می شود.
همچنین برنامه “شب وصل” نیز در شب های قدر به نویسندگی سهیلا خدادادی، تهیه کنندگی محسن جواهری و گویندگی علیرضا تابان و دستیاری تهیه مهدی خانزاده از ۱۰فروردین شب ها ساعت ۲۲:۳۰ از این شبکه رادیویی پخش می شود.و خدایی که در این نزدیکیست در لیالی قدرهمزمان با فرا رسیدن شب های قدر شبکه رادیویی جوان، ویژه‌ برنامه های «ترتیل قرآن»، «آبی فیروزه ای»، «من به تو نزدیکم»، «سهم من»، «خدا اجازه»، «جوان ماه»، «سوگنامه»، «و خدایی که در این نزدیکیست» را برای شنوندگان تدارک دیده است. ویژه برنامه «و خدایی که در این نزدیکیست» با تمرکز بر زیارت و ذکر الهی، دعا و تلاوت آیات مهم و قرائت دعای جوشن کبیر در این شب های عزیز و معنوی می پردازد. این برنامه رادیویی به ارتباط و مناجات با خدا، پوشش مراسم احیاء، مداحی، تفسیر آیات مهم و موارد دیگر مرتبط با این شب های معنوی می پردازد. این ویژه برنامه از ساعت ۲۴ الی ۲ بامداد تقدیم شنوندگان رادیو جوان می شود.
همراه با قدر آسمانرادیو صبا در ایام لیالی قدر با ویژه برنامه های متنوعی با شنوندگان همراه می شود‌. «هر طرف صدای تو»، «مشتاق دیدار»، «سرگذشت»،«دفتر عقیق »، «ساده و صمیمی»،«نواهنگ»، «قدر آسمان»، «شب آفتابی» عنوان برنامه هایی هستند كه از این شبكه پخش می شود.ویژه برنامه تعاملی «هر طرف صدای تو» با محوریت شهادت حضرت علی (ع) ساعت ۱۰ صبح به صورت زنده همراه مخاطبان می‌شود.«سرگذشت حضرت علی (ع)» مستندی در جستجوی پاسخ به سوالاتی درباره زندگی و شهادت امیرالمومنین (ع) است که ساعت ۱۱ روانه آنتن خواهد شد.ویژه برنامه «نواهنگ » با پخش سرودهای ویژه شهادت علی (ع) و شبهای قدر ساعت ۲۰ همراه مخاطبان است.«ساده و صمیمی» عنوان یكی از برنامه ای است كه با محوریت پخش دلگویه های مردمی در گفتگو با امام خود حضرت علی (ع) ساعت ۱۶ همراه مخاطبان می شود.«دفتر عقیق» عنوان ویژه برنامۀ ادبی است كه در ایام شهادت با روایت داستان و خوانش متون ادبی پخش می‌شود. این برنامه با اجرای امیرحسین مدرس هر روز ساعت ۱۹:۳۰ راهی آنتن می شود.«قدر آسمان» در شب های قدر برنامه ای تركیبی است كه به مناسك شب قدر، پخش ادعیه و سخنرانی و ایجاد فضای مناسب شب قدر در شبكه رادیویی صبا می پردازد. خوانش جوشن كبیر، مراسم به سرگیری قرآن و خواندن اشعار متناسب با شهادت حضرت علی (ع) از بخش های برنامه است.
کتاب گویای شکوه نهج البلاغهپایگاه کتاب گویای ایران‌صدا، کتاب گویای شکوه نهج البلاغه اثری از جورج جرداق را تهیه و تولید کرده است که همزمان با لیالی قدر منتشر خواهد شد. این کتاب شامل دو بخش عمده است. در بخش نخست مقدمه زیبا و دیده‌گشای جورج جرداق درباره مقام ادبی و امتیازهای فکری امام علی (ع) آمده و سپس گزیده‌ای از خطبه‌ها و نامه‌های امام علی (ع) در نهج‌البلاغه درج شده است. از امتیازهای این کتاب گویا نیز ترجمه روان و نثر معیار آن است. کتاب شکوه نهج البلاغه توسط سید علی میرطالبی تهیه و حسن سلطانی کارشناس مجری با سابقه برنامه های مذهبی رسانه ملی آن را روایت کرده است.
پرواز دل در شب های زنده داریویژه برنامه رادیو ورزش به مناسبت شب‌های قدر با نام پرواز دل پخش می شود. این برنامه هر سه شب از ساعت ۲۳ تا ۲ به صورت زنده پخش خواهد شد. پخش مراسم عزاداری، دعا، مناجات و پخش زنده مراسم شب‌های قدر حسینیه همدانیها به همراه سخنرانی و قرآن سرگرفتن توسط شیخ حسین انصاریان از قسمت‌های این ویژه برنامه خواهد بود. همچنین توجه به فضایل اخلاقی مولا علی (ع) و توسل ورزشکاران به ائمه اطهار، حکمت و نکات نهج البلاغه برای الگو گیری از اخلااقیات مولا علی (ع)، مصاحبه با ورزشکاران مداح و کارشناسی مذهبی از قسمت‌های دیگر برنامه است.
آوای قدر و پیام قدرآوای قدر، ویژه برنامه شب های قدر رادیو آوا است که اختصاص به اعمال شب قدر، توجه به دعا و مناجات ویژه شب قدر و ارتباط با شهرهای مذهبی (مشهد و قم ) و عتبات عالیات، پخش دعای جوشن کبیر، مراسم احیای شب قدر دارد که به گویندگی جواد تشکری و تهیه کنندگی مجید امجدی فرد پخش می شود. پیام قدر هم عنوان ویژه برنامه شب های قدر رادیو پیام است که این برنامه هم به اعمال شب قدر، توجه به دعا و مناجات ویژه شب قدر، پخش قرائت دعای جوشن کبیر، مراسم احیای شب قدر به تهیه کنندگی حسین معصومی و گویندگی سعید بارانی می پردازد.همدل با ویژه برنامه «یک شب هزار برکت»ویژه برنامه «یك شب هزار بركت» همزمان با فرارسیدن شب‌های پر فیض قدر و ایام شهادت مولای متقیان حضرت امام علی(ع) با شنوندگان رادیو اقتصاد همراه است. این برنامه سعی دارد ضمن پرداخت به مناسک شب های قدر و بهره مندی از فضایل معنوی این شب ها تاملی بر سیره و سلوک مولا علی (ع) در حوزه اقتصادی داشته باشد.پخش دعای جوشن كبیر، مدیحه سرایی، مناجات خوانی، سخنرانی و مراسم قرآن به سرگرفتن در شب های قدر، از جمله بخش های برنامه «یك شب هزار بركت» است. در فواصل برنامه با حضور کارشناسان در مورد فضیلت شب های قدر گفتگو می شود. همچنین دیدگاه ها و رفتارهای اقتصادی مولای متقیان (ع) بررسی و تبیین خواهد شد. ویژه برنامه «یك شب هزار بركت» روزهای جمعه ۱۰ فروردین، یکشنبه ۱۲ فروردین و سه شنبه ۱۴ فروردین ساعت ۲۲ تا دو بامداد پخش خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها