طرز تهیه سوهان حلوایی

طرز تهیه سوهان حلوایی, طرز تهیه سوهان حلوایی ساعدی نیا

سوهان حلوایی، این شیرینی سنتی، با بافتی نرم و طعمی معطر از هل و زعفران، همراهی ایده‌آل برای لحظات دورهمی و مهمانی‌هاست. در این مطلب از سایت آموزشی فان شو، طرز تهیه سوهان حلوایی را به شیوه‌ای ساده و قابل دسترس توضیح خواهیم داد تا شما نیز بتوانید این شیرینی سنتی و خوشمزه را در خانه تهیه کنید. با ما همراه باشید تا گام به گام، همراهی لذت‌بخش با طعم‌های ماندگار را تجربه کنید.

برای طرز تهیه سوهان حلوایی، ابتدا شهدی از شیر، شکر، گلاب و زعفران تهیه و کنار گذاشته می‌شود، سپس آرد، سبوس، شیر و روغن را تفت داده، شهد را اضافه کرده و تا غلظت مناسب هم می‌زنیم. مخلوط حاصل را در قالب ریخته، پس از سرد شدن برش می‌زنیم و سرو می‌کنیم. این شیرینی خوش عطر و طعم، همراهی دلچسب برای لحظات دورهمی است.

مواد مورد نیاز برای حلوامقدار
شیرنصف لیوان
سبوس گندم۱ و نیم قاشق غذاخوری
روغن مایع۳/۴ لیوان
آرد گندم۱/۳ لیوان
مواد مورد نیاز برای شهدمقدار
گلاب۱/۴ لیوان
پودر هلبه مقدار کافی
شیر۱ لیوان
زعفران دم کردهبه مقدار کافی
شکر۱ لیوان

طرز تهیه سوهان حلوایی

مرحله ۱: تهیه شهد سوهان حلوایی

ابتدا برای آغاز ساخت شهد سوهان حلوایی، یک لیوان شیر را به همراه یک لیوان شکر، یک چهارم لیوان گلاب، مقداری عصاره هل و زعفران دم کرده در یک قابلمه متوسط ریخته و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید. هدف از این مرحله این است که شکر به طور کامل در شیر حل شود بدون آنکه مخلوط به جوش آید. این کار به شما امکان می‌دهد تا شهدی با طعم دلپذیر و عطر زعفران و هل به دست آورید. پس از حل شدن کامل شکر، شهد را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا خنک شود.

مرحله ۲: آماده‌سازی مخلوط آرد

در یک قابلمه دیگر، یک سوم لیوان آرد گندم، یک و نیم قاشق غذاخوری سبوس گندم، نصف لیوان شیر و سه چهارم لیوان روغن مایع را با هم ترکیب کنید. این مخلوط را روی حرارت ملایم قرار دهید و شروع به تفت دادن کنید. توجه داشته باشید که این مرحله حدوداً ۴۵ دقیقه زمان می‌برد و باید به طور مداوم مخلوط را هم بزنید تا از گلوله شدن آن جلوگیری شود.

مرحله ۳: اضافه کردن شهد به مخلوط آرد

پس از آنکه مخلوط آرد به خوبی تفت داده شد و به صورت یکدست و رقیق درآمد، حرارت را خاموش کنید. شهد آماده شده را به آرامی به مخلوط اضافه کنید و به سرعت هم بزنید تا شهد به خوبی با مخلوط آرد ترکیب شود.

مرحله ۴: غلظت بخشیدن به سوهان حلوایی

پس از اضافه کردن شهد، مخلوط را دوباره روی حرارت قرار دهید و به هم زدن ادامه دهید. در این مرحله، هدف کاهش آب اضافی و رسیدن به غلظت مناسب است. این کار را تا زمانی ادامه دهید که مخلوط به حالت گهواره‌ای درآید، به این معنا که هنگام تکان دادن قابلمه، مخلوط به آرامی حرکت کند و از کناره‌های قابلمه جدا شود.

مرحله ۵: آزمایش غلظت

برای اطمینان از رسیدن به غلظت مناسب، می‌توانید مقدار کمی از مخلوط را بر روی یک سطح صاف و سرد قرار دهید. اگر مخلوط به سرعت سفت شود و شکل خود را حفظ کند، به معنای آن است که به غلظت مناسب رسیده‌اید.

مرحله ۶: ریختن مخلوط در قالب

پس از رسیدن به غلظت مناسب، مخلوط سوهان حلوایی را در قالب مورد نظر ریخته و به آرامی فشار دهید تا سطح آن صاف شود. اجازه دهید تا سوهان حلوایی به مدت چند ساعت در دمای اتاق سرد شود.

مرحله ۷: برش زدن و سرو

پس از اینکه سوهان حلوایی به طور کامل سرد شد، آن را از قالب خارج کرده و به شکل دلخواه برش بزنید. سوهان حلوایی آماده است تا در کنار چای یا قهوه، لحظات خوشمزه‌ای را برای شما و عزیزانتان به ارمغان بیاورد.

مرحله ۸: نگهداری

سوهان حلوایی را می‌توانید در ظرفی دربسته و در دمای اتاق نگهداری کنید. این شیرینی برای چندین روز طعم و تازگی خود را حفظ خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که ظرف نگهداری را در مکانی خشک و دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.