آمار پرفروش‌ترین فیلم‌های سال گذشته در حوزه سینما

مارس 13, 2024 0 نظر 35

تعداد مخاطبان سینمای ایران پس از ۱۲ ماه به حدود ۲۷ میلیون نفر رسیده و این عدداگرچه پس از رکود دوران کرونا برای سینما می‌تواند به نوعی رکورد محسوب شود، اماسال ۱۴۰۲ می‌توانست به سالی رویایی تبدیل شود اگر فیلم‌های اجتماعی و قاچاق شده، هم، موقعیت اکران پیدا می‌کردند. اما با فیلم‌های کمدی بهره‌مند بودیم که بیشترین میزان فروش و مخاطب را به دست آوردند. در بین این فیلم‌ها، “فسیل” با بیش از ۷ میلیون تماشاگر و فروش ۳۲۴ میلیارد تومانی، منتقل کننده‌ی بخش عمده‌ای از این موفقیت بود. این نشان می‌دهد که علاقه‌مندی مخاطبان سینما به فیلم‌های کمدی، همچنان بالاست و مدیران سینما با اعتماد به این ژانر، از این آمار و ارقام سخن گفته‌اند. از سوی دیگر، فیلم‌های اجتماعی امسال با فروش پایین‌تری مواجه بودند و حتی پرفروش‌ترین فیلم اجتماعی، تعداد تماشاگر و فروش آن نیز ناچیز‌تر از فیلم‌های کمدی بود. در نهایت، با رونق فیلم‌های نوروزی مانند “هتل”، “هاوایی” و “ویلای ساحلی”، انتظار می‌رود که این سال نیز با فروش و تماشاگران بیشتری به پایان برسد، اما نگرانی‌های مربوط به برگشت مخاطبان به سینما در آینده نیز وجود دارد و نیاز به تمهیداتی برای جلب توجه آن‌ها احساس می‌شود. اما با اعتقاد به امید بهبود و بازآفرینی صنعت سینما، انتظار می‌رود که در آینده نیز با فیلم‌های جذاب و جدید، جذب مخاطبان بیشتری شویم.

۹:۲۷تعداد مخاطبان سینمای ایران پس از ۱۲ ماه به حدود ۲۷ میلیون نفر رسیده و این عدداگرچه پس از رکود دوران کرونا برای سینما می‌تواند به نوعی رکورد محسوب شود، اماسال ۱۴۰۲ می‌توانست به سالی رویایی تبدیل شود اگر فیلم‌های اجتماعی و قاچاق شدههم، موقعیت اکران پیدا می‌کردند.
به گزارش ایسنا، پرونده اکران فیلم‌های سینمایی سال ۱۴۰۲ از امروز ۲۳ اسفندماه بهپایان می‌رسد و بجز چند فیلم که فعلا به اکران خود ادامه می‌دهند، جریان اصلیسینما در اختیار فیلم‌های نوروزی قرار خواهد گرفت.
در سالی که گذشت ۵۵ فیلم در سینماها اکران شده‌اند که تعداد قابل توجهی از آن‌هاکمدی بودند و بیشترین میزان مخاطب را هم در جدول فروش به دست آوردند.
در یک ماه گذشته به کرّات از رکورد فروش و مخاطب سینما در این سال صحبت شدهو مدیران بارها در گزارش‌های خود با افتخار و تاکید بر رکوردزنی، از این آمار و ارقامسخن گفته‌اند که البته چندان هم بی‌راه نیست چرا که از سال ۱۳۹۹ که کشور درگیرشیوع کرونا شد و سالن‌های سینما برای تقریبا دو سال به حالت تعطیل درآمدند،سینما چنان رکودی را تجربه کرد که خیلی‌ها با توجه به رونق گرفتن وی‌اودی‌ها امیدینداشتند، بتواند دوباره قامت راست کند. اما اکران چند فیلم کمدی جانی تازه بهسالن‌های سینما داد؛ هر چند اتفاق‌ها و التهاب‌های سیاسی و اجتماعی سال ۱۴۰۱شرایط را به گونه‌ای پیش برد که سینما نه فقط با کاهش و حتی قهر مخاطب مواجهشد بلکه حتی در بخش تولید، دستخوش چالش‌های فراوان شد.  
ناامیدی از بازگشتِ رونق به گیشه سینما تا زمستان سال گذشته و پس از یک جشنوارهفجر پرحاشیه ادامه داشت تا اینکه یک فیلم کمدی در سبد اکران نوروزی ورق رابرگرداند و «فسیل»، ‌کم‌کم چنان مخاطبی را به سینماها کشاند که تمام مدیران دولتیو صنفی در سینما حاضر شدند این فیلم را استثناء قرار  دهند تا در نهایت یک سالروی پرده سینما باقی بماند؛ اتفاقی که خودش یک رکورد در سینمای ایران محسوبمی‌شود.
فروش این کمدی بازار فیلم‌هایی از این جنس را در سینما داغ کرد و کمدی‌ها نبضگیشه را به دست گرفتند که البته کار به اعتراض گروهی از فعالان سینمای غیرکمدی(اجتماعی) و فعالان بخش خصوصی رسید ولی آنچه مهم بوده، آمار فروش و تعدادمخاطب است که از جهاتی رکورد محسوب می‌شود و از جهاتی دیگر خیر.
در تحلیل و بررسی آمار فروش و تماشاگر فیلم‌های اکران شده در سال ۱۴۰۲، چند نکتهمهم وجود دارد؛ نخست اینکه با وجود فروش بیش از هزار میلیارد تومانی و تماشاگرنزدیک به ۲۷ میلیون نفر، بالاترین تعداد مخاطب دو دهه اخیر همچنان مربوط به سال۱۳۹۷ است که ۲۸.۵ میلیون نفر به سینما رفتند. اگرچه آمار امسال به این رقم نزدیکاست اما باید توجه داشت که تعداد سالن‌های سینما در سال ۱۳۹۷، ۵۰۰ سالن بود وامسال به بیش از ۷۰۰ سینما رسیده است؛ بنابراین رشد قابل توجه مخاطب بیش از هرچیز در مقایسه با دوران رکود کرونا قابل تأمل و توجه است.  
نکته دیگر اینکه ۶ فیلم پرفروش امسال هشوی کمدی هستند ولی در سال ۹۷، در میان۶ فیلم پرفروش، فیلم‌های غیرکمدی «به وقت شام»، «لاتاری» و «مغزهای کوچکزنگ زده» هم روی پرده بودند در حالی که در اکران ۱۴۰۲، پرفروش‌ترین فیلم اجتماعی،«سه کام حبس» با ۴۱۷ هزار نفر تماشاگر و فروش ۱۹ میلیارد تومانی بوده است. این درحالی است که برخی کارشناسان سینما معتقدند اگر فیلم‌های اجتماعیِ باکیفیت و ازساخته‌های فیلمسازان اسم و رسم‌دار و نیز فیلم‌هایی که وارد شبکه قاچاق شدند، درسینماها اکران عمومی می‌شدند احتمالا تعداد مخاطبان امسالِ سینما به عدد ۳۰ تا۳۴ میلیون نفر می‌رسید و آن وقت یک سال رویایی در تمام سه دهه اخیر رقممی‌خورد.  
در این مورد صاحب نظرانی براین باورند که باید بپذیریم آمار فروش و تماشاگر سینمابرای امسال عدد بسیار خوبی است اما به معنای آن نیست که نسبت به گذشته (پیشاز کرونا) با رشد و افزایش معنادار مخاطب روبرو شده‌ایم. همچنین از آنجا که تجربهنشان داده سینما معمولا وضعیت باثباتی ندارد، یک نگرانی در میان برخی سینماگران وسینماداران این است که شاید در سال آینده با کاهش قابل توجه مخاطب مواجهشویم، به همین دلیل این مسئله نیازمند اندیشیدن تمهیداتی برای اکران فیلم‌هاییاست که مخاطب را همچنان به سینما جذب کند.
البته امید به رونق گیشه و استقبال مخاطب با فیلم «تمساح خونی» که از هفتهگذشته راهی اکران نوروزی شد و نیز فیلم‌های «نوروز»، «پرویزخان»، «آسمان غرب»،«آپاراتچی»، «ایلیا در جستجوی قهرمان» و «بی‌بدن» فعلا تاحدودی ادامه دارد.
در ادامه و در نخستین روز از اکران رسمی فیلم‌های نوروز، آخرین آمار فروش و تعدادمخاطبان فیلم‌هایی که در یک سال گذشته روی پرده رفتند، منتشر می‌شود. این آماربراساس اطلاعات سمفا (سامانه مدیریت و فروش اکران) تا بامداد ۲۳ اسفندماه دراین جدول ثبت شده است.
طبق جدول، فیلم‌های با تماشاگر بیش از یک میلیون نفر به ترتیب عبارتند از: «فسیل»،«هتل»، «هاوایی»، «شهر هرت»، «ویلای ساحلی» و انیمیشن «بچه زرنگ».
همچنین فیلم‌های شکست خورده در گیشه با فروش کمتر از یک میلیارد تومان ۱۶مورد هستند که شامل فیلم‌هایی همچون «دست‌انداز»، «زنبور کارگر»، «شماره ۱۰»،«پرونده باز است»، «آهو»، «توچال»، «چرا گریه نمی‌کنی؟» می‌شوند.
فیلم «میان صخره‌ها» نیز با ۵۹۵ نفر تماشاگر کمترین میزان فروش و تعداد مخاطبرا داشته است.
سینماهای کشور در سالی که رو به پایان است، در حالی با مجموع فروش ۱۵۳میلیاردتومان و بیش از ۲۶ میلیون و ۸۶۲ هزار نفر به استقبال اکران نوروزی می‌روند که درسال ۱۴۰۲، فیلم «ملاقات خصوصی» از سال گذشته روی پرده مانده بود و فروش قابلتوجهی داشت. این فیلم در دی‌ماه سال ۱۴۰۱ اکران شد و تا پایان سال بیش از ۱۹ میلیاردتومان بلیت فروخته بود. این فیلم غیرکمدی در پاییز امسال با فروش ۳۳ میلیارد و۹۳۷ به اکران خود در سینماها پایان داد.

نام فیلم

تعداد مخاطب

میزان فروش(به تومان)

فسیل

۷,۴۸۵,۸۳۲

۳۲۴,۲۹۵,۴۲۹,۵۱۰

هتل

۶,۲۱۶,۱۶۲

۲۷۴,۳۹۱,۸۵۳,۹۳۱

هاوایی

۱,۶۶۹,۶۶۵

۸۲,۲۱۲,۱۵۳,۲۵۰

شهر هرت

۱,۸۲۳,۱۳۵

۷۷,۵۴۱,۹۱۴,۵۵۷

ویلای ساحلی

۱,۳۵۴,۹۰۳

۶۳,۳۵۳,۸۸۷,۵۰۰

بچه زرنگ

۱,۹۲۱,۱۵۴

۶۲,۴۶۷.۹۷۵,۸۱۰

ورود خروج ممنوع

۶۹۶,۹۲۶

۳۱,۳۹۱,۱۱۱,۰۰۰

نارگیل ۲

۷۳۰,۳۳۹

۲۸,۰۹۹,۷۳۳,۶۷۰

سه کام حبس

۴۱۷,۳۶۵

۱۹,۶۸۱,۴۱۹,۰۰۰

آهنگ دو نفره

۴۵۶,۶۱۲

۱۹,۴۴۱,۷۵۰,۵۰۰

گیج گاه

۳۷۶,۳۶۰

۱۵,۹۱۷,۴۷۳,۵۰۰

کت چرمی

۳۱۱,۲۷۳

۱۴,۴۶۳,۹۹۹,۷۲۵

مسافری از گانورا

۴۱۴,۸۴۱

۱۳,۶۹۴,۱۱۸,۷۵۰

جوجه تیغی

۲۷۹,۱۹۰

۱۲,۴۶۱,۸۷۵,۰۰۰

عروس خیابان فرشته

۲۴۱,۵۵۷

۱۰,۳۰۱,۰۴۶,۰۰۰

غریب

۲۴۱,۵۹۹

۱۰,۰۲۲,۷۸۵,۲۵۰

عروسی مردم

۲۰۴,۳۲۱

۸,۶۹۵,۱۲۸,۰۰۰

مصلحت

۱۹۱,۵۷۶

۷,۳۷۴,۱۶۴,۰۰۰

جنگ جهانی سوم

۱۳۸,۹۲۲

۶,۸۷۶,۵۴۶,۰۰۰

عامه پسند

۱۴۰,۳۰۳

۶,۸۶۶,۸۰۳,۵۰۰

بی مادر

۱۴۰,۹۲۸

۶,۰۸۸,۶۹۳,۵۰۰

حدود هشت صبح

۱۲۳,۶۹۴

۵,۸۸۵,۱۸۰,۰۰۰

هولیا

۱۱۸,۲۸۸

۵,۲۷۴,۷۴۰,۲۵۰

دسته دختران

۱۳۷,۵۱۹

۴,۲۸۰,۷۲۷,۷۵۰

بابا سیبیلو

۱۱۸,۸۰۶

۴,۲۰۷,۸۱۹,۷۵۰

آخرین تولد

۸۸,۲۴۰

۴,۰۲۳,۶۷۸,۵۰۰

ستاره بازی

۶۸,۸۹۱

۳,۲۷۵,۲۱۳,۵۰۰

ضد

۹۹,۲۶۶

۳,۱۳۵,۰۰۱,۰۰۰

جنگل پرتقال

۶۳,۴۹۰

۲,۹۹۳,۶۹۴,۵۰۰

معجزه عشق

۷۱,۲۶۳

۲,۹۱۰,۹۳۹,۰۰۰

نگهبان شب

۵۵,۹۴۹

۲,۳۹۶,۰۵۲,۰۰۰

روشن

۳۸,۹۷۵

۲,۱۲۷,۸۱۱,۵۰۰

سلفی با رستم

۵۸,۹۴۱

۲,۱۱۵,۹۵۹,۵۰۰

یقه سفیدها

۴۸,۹۳۹

۲,۱۱۰,۴۵۲,۵۰۰

سرهنگ ثریا

۴۵,۲۶۵

۱,۷۴۷,۰۴۷,۰۰۰

تصور

۳۷,۱۹۴

۱,۷۰۴,۸۷۶,۵۰۰

اخت الرضا

۵۱,۳۸۲

۱,۴۶۴,۲۱۶,۵۰۰

شهرک

۳۰,۶۶۷

۱,۲۹۴,۵۰۶,۰۰۰

بعد از رفتن

۲۰,۶۰۵

۱,۰۱۴,۱۸۲,۵۰۰

دست انداز

۱۸,۸۵۹

۸۷۰,۷۸۳,۰۰۰

زنبور کارگر

۱۷,۳۸۶

۸۳۳,۵۳۸,۵۰۰

پالایشگاه

۱۳,۶۹۱

۶۲۶,۲۹۸,۰۰۰

پرونده باز است

۱۳,۳۲۰

۵۷۷,۲۸۶,۰۰۰

شماره ۱۰

۱۲,۶۴۵

۵۲۷,۶۱۲,۵۰۰

فصل ماهی سفید

۱۱,۹۸۴

۵۰۱,۴۲۴,۰۰۰

ستون ۱۴

۹,۳۶۶

۴۱۹,۶۹۲,۵۰۰

چرا گریه نمیکنی؟

۸,۶۷۱

۳۹۴,۷۸۸,۵۰۰

توچال

۶,۶۴۷

۳۳۵,۰۸۸,۰۰۰

آهو

۵,۲۲۱

۲۲۸,۰۲۵,۰۰۰

خورشید آن ماه

۴,۸۰۲

۱۸۷,۴۳۱,۵۰۰

پدران

۳,۵۳۱

۱۷۳,۵۰۷,۵۰۰

رویای کاغذی

۲,۲۳۹

۱۲۰,۱۳۱,۵۰۰

ارثیه فامیلی

۲,۱۹۵

۶۷,۴۴۴,۵۰۰

بچه‌های طوفان

۷۸۹

۳۱,۹۳۹,۰۰۰

میان صخره‌ها

۵۹۵

۲۶,۷۵۰,۰۰۰

جمع کل

۲۶,۸۶۲,۳۰۷

۱,۱۵۳,۵۲۵,۲۵۰,۰۰۰

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها