رازهای ۱۰ پیشرفت عظیم در عرصه مهندسی جهان در سال ۲۰۲۳ از زاویه نگاه متخصصان آکادمی مهندسی چین

دسامبر 26, 2023 0 نظر 82
توضیح تصویر پیش‌فرض

عنوان: ۱۰ پیشرفت بزرگ مهندسی جهان در سال ۲۰۲۳ از نگاه آکادمی مهندسی چین

زیر متن: در سال ۲۰۲۳، صنعت مهندسی جهان به نقطه عطفی بسیار مهم رسیده است و بسیاری از پیشرفت‌های بزرگ این صنعت نشان از توانایی و کارایی آکادمی مهندسی چین دارند. این آکادمی توانسته است تاثیر بسزایی بر روند توسعه‌ی فناوری و نوآوری در مهندسی داشته باشد. در ادامه، به ۱۰ پیشرفت بزرگ مهندسی جهان در سال ۲۰۲۳ از نگاه آکادمی مهندسی چین می‌پردازیم.

۱٫ توسعه‌ی فناوری هوش مصنوعی و ایجاد کاربردهای جدید آن در صنایع مختلف
۲٫ پیشرفت در فناوری های نانو و کاربردهای آن در پزشکی و الکترونیک
۳٫ تحقق پروژه‌های فضایی بزرگ و ارسال انسان به سیاره‌ها
۴٫ پیشرفت در تولید انرژی های نوپا و پاک
۵٫ توسعه‌ی فناوری‌های حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی هوا و آب
۶٫ ارتقاء سیستم های حمل و نقل عمومی و تولید خودروهای برقی و خودران
۷٫ پیشرفت در ساخت سازه‌های بزرگ و پیچیده مانند پل‌ها و برج‌ها
۸٫ توسعه فناوری جدید در صنعت کشاورزی و دامپروری
۹٫ پیشرفت در فناوری ارتباطات و برقراری ارتباطات سریع و پایدار در سراسر جهان
۱۰٫ توانایی مدیریت و کنترل هوشمندانه تولید، مصرف و مدیریت منابع طبیعی و انرژی

این پیشرفت‌ها نشان از توانمندی و پشتیبانی قوی آکادمی مهندسی چین از رشد و توسعه مهندسی جهانی در سال ۲۰۲۳ است و نشان از اهمیت بالای آموزش مهندسی در این آکادمی به دانشجویان و محققان آن است.

آکادمی مهندسی چین ۱۰ پیشرفت بزرگ مهندسی جهان در سال ۲۰۲۳ را معرفی کرد که در این لیست نام چت جی پی تی آمریکا و ایستگاه فضایی چین به چشم می‌خورند.

آکادمی مهندسی چین با بررسی پیشرفت‌های انجام شده در سراسر جهان و طبق پیشنهاد کارشناسان، نظرسنجی‌های عمومی و بررسی مشاوران توانسته لیستی از ۱۰ پیشرفت برتر حوزه مهندسی مهم طی ۵ سال اخیر را تهیه کند. دستاوردهای دو کشور آمریکا و چین سهم زیادی از این لیست را به خود اختصاص دادند.

۱۰ پیشرفت بزرگ مهندسی جهان در سال ۲۰۲۳ 

آکادمی مهندسی چین اعلام کرد این لیست روی نتایج نوآورانه در حوزه مهندسی و فناوری طی سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ تمرکز داشته که به شکل مشترک یا مستقل به تکمیل شدند و دارای اهمیت جهانی هستند. در واقع این لیست پروژه‌های بزرگ مهندسی، تجهیزات مهم حوزه فناوری و نوآوری‌های اصلی در مهندسی و فناوری را  شامل می‌شود.

در لیست ۱۰ پیشرفت بزرگ مهندسی جهان در سال ۲۰۲۳ ، سه جایگاه به چین تعلق دارد. از پیشرفت‌های بزرگ مهندسی چین در این لیست می‌توان به سیستم عامل هارومونی او اس هواوی، نیروگاه برقی آبی بایهتان در رودخانه Jinsha چین و ایستگاه فضایی تیانگونگ چین اشاره کرد.

پیشرفت بزرگ مهندسی جهانپیشرفت بزرگ مهندسی جهان

طبق اعلام آکادمی مهندسی چین، ایستگاه فضایی قادر به ایجاد فرصت‌های گسترده‌تر برای اکتشاف و توسعه فضایی انسانی است. همچنین این آکادمی سیستم عامل هارمونی او اس هواوی که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد را یک راهکار مناسب برای برقراری ارتباط بین افراد و دستگاه‌ها دانست. ضمن اینکه HarmonyOS یک نوآوری فناورانه برای عصر هوشمند در وضعیت‌های مختلف به‌شمار می‌رود.

پیشرفت بزرگ مهندسی جهانپیشرفت بزرگ مهندسی جهان

آمریکا نیز با ربات‌های اسپات (Spot) و اطلس (Atlas) شرکت بوستون داینامیکس، آزمایش تغییر جهت سیارک دوگانه موسوم به دارت ناسا، ابررایانه فرانتیر (Frontier) و هوش مصنوعی چت جی پی تی (ChatGPT) توانست چهار جایگاه از این لیست را از آن خود کند. آکادمی مهندسی چین در این خصوص عنوان کرد چت جی پی تی که توسط شرکت آمریکایی OpenAI توسعه پیدا کرده به عنوان یکی از موفق‌ترین محصولات برای استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

پیشرفت بزرگ مهندسی جهانپیشرفت بزرگ مهندسی جهان

ابررایانه فرانتیر نیز به عنوان نخستین رایانه جهان محسوب می‌شود که موفق به شکست سد اگزامقیاس شده و همچنین قادر به محاسبه بیش از یک کوئینتیلیون محاسبات در ثانیه است. ابررایانه Frontier از ظرفیت بالایی برای محاسبات قوی‌تر در چالش‌های علمی جهان نظیر پیش‌بینی دقیق آب و هوا، شبیه‌سازی هم‌جوشی هسته‌ای و توسعه مواد و داروهای جدید بهره می‌برد.

ابررایانه فرانتیرابررایانه فرانتیر

پهپاد، باتری‌های لیتیوم یونی و واکسن «RTS, S/AS01» برای مالاریا به عنوان سایر فناوری‌های پیشرفته لیست ۱۰ پیشرفت بزرگ مهندسی جهان محسوب می‌شوند. آکادمی مهندسی چین اعلام کرد باتری‌های لیتیوم یونی به عنوان یک فناوری جدید ذخیره‌سازی به‌شمار می‌روند و در خودروهای برقی، تجهیزات برقی، هوا فضا و سایر بخش‌ها نیز کاربردهای گسترده‌ای خواهند داشت. پهپادها نیز کاربردهای چششویری در بخش‌های مخلتف نظامی و غیرنظامی به همراه دارند.

آکادمی مهندسی چین در بیانیه خود تاکید کرد فناوری‌هایی چون ربات‌ها، پهپادها و باتری‌های لیتیوم یونی طی سال‌های اخیر با کاربردهای مختلف خود توانستند در بخش اقتصادی و اجتماعی پیشرفت چششویری را به وجود آورند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها