پدیدآور فیلم، امیربانو کریمی، درگذشت

ژانویه 1, 2024 0 نظر 41

در ساعت ۹:۰۲ صبح، خبر درگذشت امیربانو کریمی، استاد زبان و ادبیات فارسی و همسر مظاهر مصفا با پایان زندگی او را به دست آورد. این خبر توسط دخترش، گلزار مصفا تأیید شد. امیربانو کریمی در سن ۹۲ سالگی در منزل یکی از دوستانش در شهر ساری درگذشت. او داشته بیماری قلبی و ریوی و اخیراً به علت آلودگی هوای تهران به ساری منتقل شده بود. مراسم تشییع هنوز مشخص نیست.

امیربانو کریمی در ۹ دی‌ماه ۱۳۱۰ در تهران به دنیا آمد و تحصیلات خود را تا مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران ادامه داد. او نیز در همان دانشگاه به تدریس ادبیات پرداخت و در زمینه سبک هندی و صائب‌شناسی متبحر بود.

در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد. او همسر مظاهر مصفا، شاعر و استاد دانشگاه تهران بود که همچنین در سال ۱۳۹۸ درگذشت. آثار امیربانو کریمی شامل تصحیح و حاشیه‌نویسی دیوان امیری فیروزکوهی، تصحیح دیوان حکیم فیاض لاهیجی و غیره می‌باشد.

۹:۰۲امیربانو کریمی، استاد زبان و ادبیات فارسی و همسر مظاهر مصفا در ۹۲ سالگی از دنیا رفت.گلزار مصفا، دختر این چهره پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی با تأیید این خبر به ایسنا گفت: ایشان امروز بعدازظهر (یکشنبه، دهم دی‌ماه) در ساری در منزل یکی از دوستان خود از دنیا رفت. مادرم مدت طولانی بیماری قلبی و ریوی داشت و در یک ماه اخیر به دلیل آلودگی هوای تهران به منزل دوستشان در ساری رفته بود.او همچنین گفت در حال برنامه‌ریزی برای مراسم تشییع پیکر امیربانو کریمی هستند و هنوز زمان مراسم مشخص نیست.امیربانو کریمی نخستین فرزند کریم امیری فیروزکوهی، شاعر بنام، ۹ دی‌ماه ۱۳۱۰ در تهران زاده شد. با پایان تحصیلات متوسطه به کار تدریس پرداخت و تحصیلات خود را تا مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران ادامه داد. در ادامه در همان دانشگاه مشغول به تدریس ادبیات شد. او در زمینه سبک هندی و صائب‌شناسی متبحر بود.کریمی در چهارمین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد.همسر او مظاهر مصفا، شاعر و استاد دانشگاه تهران بود که ۸ آبان ۱۳۹۸ درگذشت. پسرش علی مصفا نیز بازیگر و فیلمساز است.«تصحیح انتقادی قسم دوم و سوم جوامع الحکایات و لوامع الروایات» (۴ جلد)، جمع‌آوری و حاشیه‌نویسی و تعلیق دیوان امیری فیروزکوهی در ۲ چاپ، «طرح دو بیت و دویست و یک غزل از دیوان صائب تبریزی»، «تصحیح دیوان حکیم فیاض لاهیجی» و «منتخب حدیقه الحقیقه حکیم سنایی» از جمله آثار به‌جامانده از امیربانو کریمی است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها