هیجان انگیزی برای ادامه باقی نمانده!

مارس 25, 2024 0 نظر 51

در تحویل سال ۱۴۰۳، نگار پوراحمد به دنیای دیگر پیوست و همسر و دوستانش در مراسم چهلمین روز مرگ او، گردآوری هفت سین با افتخار و جشن به خانه‌ی جدیدش مهمانان را پذیرفتند. این مراسم همچون مراسم‌های دیگری بود که در آن جامعه بزرگ و پرجمعیت شهر انجام می‌شد. افسون صبری، یکی از دوستان نزدیک او، به زندگی نیازمند عمق و ارزش انسانی اشاره کرد و خاطرات از دیگرانی که تاثیرگذاری همبستگی آن‌ها در زمان کمتر از زندگی نگار بود، یادآوری کرد. او همچنین باور داشت که تغییر دیدگاه و نگرش می‌تواند زندگی را بهتر و معنا‌دارتر کند و در غیر این‌صورت، زندگی همانند یک بار انعکاس شده از یک واقعیت برخوردار از تکرار مداوم خواهد بود. از طرفی، وی به امری بسیار مهم اشاره کرد و آن نقلی بود از اسدآبادی که بیان می‌داشت اگر انسان بخواهد ارزشمند و تأثیرگذار باشد باید دارای بینش و تفکری عمیق باشد و از آنجا که همیشه می‌توانیم درکمی عمیق‌تر از واقعیت زندگی کنیم، احتمال متعددی برای بهبود زندگی انسانی وجود دارد.

۱۳:۵۷یادداشت / جمشید پوراحمد
سیدجمال‌الدین اسدآبادی گفته بود؛ «اگر شما گوسفند نباشید. آنان نمی‌توانند گرگ باشند!چشم انسان کور باشد، بهتر از این است که بینش و طرز تفکر او کور باشد!»
***
تحویل سال ۱۴۰۳ مصادف گردید با چهلمین روز مرگ نگار پوراحمد «نمایشنامه‌نویس» ساعت پنج صبح در ترافیک سنگین و طولانی «مرده پرستان! » بهشت زهرا گرفتار شدیم و با فلاکت به خانه جدید و همیشگی نگار پوراحمد رسیدم…اما قبل از ما همسر پریشان حالش به خانه رسیده بود و بساط سفره هفت سینش با گل‌آرایی بسیار زیبایی رخ‌نمایی می‌کرد… اما این اتفاق و این چیدمان زیبا منحصر به فرد نبود، تمام.اهالی کشور بسیار پرجمعیت، شامل مرده‌ها و زنده‌های بهشت زهرا در مواردی بسیار سفرهای هفت سین باشکوه‌تری برای عزیزان‌شان تدارک دیده بودند و همه در نهایت سخاوت و مهربانی از حاضرین با میوه و شیرینی پذیرایی می‌کردند.همان آدم‌هایی که چنانچه سهل‌انگاری و غفلت و بی‌مهری نمی‌کردند، شاید اکثرا رفتگان در خانه و آشیانه و در کنار یکدیگر حضور داشتند و زندگی می‌کردند.نقل از افسون صبری یکی از دوستان گرمابه و گلستان نگار پوراحمد، که ساکن ایتالیا و یکی از ورزشکاران قایقرانی صاحب نام کشور است؛ نگار پوراحمد به عرض و عمق زندگی می‌نگریست و نه به طول آن و چه بسا آدم‌های بی‌خاصیت بسیار بودند و هستند که تا یک قرن و حتی بالاتر زندگی کرده و خواهند کرد، ولی لطفعلی خان زند فقط ۲۲ سال زندگی کرده، میرزاده عشقی ۲۹ سال و پروین اعتصامی و فروغ فرخزاد و بسیاری دیگر از این بزرگان صاحب نام و تاثیرگذار به همین منوال.نگار پوراحمد به تقویم خیلی اعتقاد و اعتمادی نداشت و می‌گفت؛ رویداد تحول باید در قلب و زندگی صورت پذیرد و اگر نه بهار یک فصل تکراری‌ست و نشانی از گذر عمر.حال اگر نخواهیم دیدگاه و نگرش‌های خطای‌مان را تغییر دهیم، بدون شک، شیشه واقعیت زندگی‌مان را بغل سنگ می‌گذاریم.عصر، عصر ابتذال، پلیدی و بی‌شرمی است و شخم زدن تعهد، وظیفه، باور و اعتقادات انسانی و نتیجه؟…

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها